Минулого року Сили оборони не мали можливості швидко і якісно готувати велику кількість сержантів, але це змінилося у 2023-му — для таких цілей були створені навчальні батальйони сержантського складу. Нині підготовка в них розосереджена по всій країні, акцент роблять на вмінні керувати боєм, а інструкторів відправляють підвищувати кваліфікацію за кордон. Деталі реформування підготовки сержантів кореспонденту АрміяInform розповів головний сержант Збройних Сил України Олександр Косинський.
Нові центри вже працюють в ТрО, Силах підтримки, на черзі — ДШВ
За словами Косинського, 2022-й став роком нарощування підготовки сержантського складу: «На початок минулого року ми мали не так багато спроможностей швидко готувати велику кількість сержантів. Тому що було декілька навчальних центрів з невеличкими підрозділами, які займались підготовкою».
Тоді в наявності були три центри підготовки сержантського складу у видах ЗСУ, пояснює головний сержант і додає, що на початку 2023 року вже була створена певна кількість навчальних батальйонів сержантського складу.
«І створили їх у різних місцях вже з урахуванням можливих обстрілів. Ми „рознесли“ підготовку по всій території країни і у визначених місцях запрацювали ці батальйони, — зазначив головний сержант ЗСУ», — каже Косинський.
В основі навчання — досвід ведення війни з росією
Він пояснив, що раніше не було поняття «навчальний батальйон сержантського складу», були тільки навчальні батальйони рядового складу, які здійснювали базову загальновійськову підготовку за окремими військово-обліковими спеціальностями. Сержантів готували, як правило, у центрах підготовки сержантського складу та в деяких навчальних підрозділах видових навчальних центрів. За логістичним та технічним напрямами сержанти ж навчалися у військових коледжах.
«У 2023 році були створені навчальні батальйони сержантського складу: спочатку в Сухопутних військах, водночас у морській піхоті Військово-Морських Сил, а потім і в Десантно-штурмових військах. Їхнє завдання одне — готувати командирів відділень піхотного компонента. Готувати — за єдиною програмою, яка відпрацьована на реаліях цієї війни. Програмою, яка постійно вдосконалюється», — розповідає АрміяInform Косинський.
За його словами, ця програма уніфікована, спеціалізована під характер теперішніх бойових дій, підходить для підрозділів механізованих, мотопіхотних, піхотних, штурмових, гірсько-штурмових, десантно-штурмових, парашутно-десантних, аеромобільних підрозділів та підрозділів морської піхоти.
Підготовка тисяч сержантів за раз
Головний сержант ЗСУ додав, що у згаданій програмі дуже багато занять з тактики, велика практична частина, і найголовніше, що там командири відділення вчаться не стільки стріляти, скільки планувати бій, управляти особовим складом, вогнем та маневром у різних умовах.
«Ми постійно для них варіюємо різні ситуації, ускладнюємо виконання завдання, і сержанти ухвалюють свої рішення і управляють людьми… Сили ТрО також за цією програмою готують своїх сержантів», — розповідає Косинський.
Крім того, нагадує він, навесні 2023 року було створено центр підготовки сержантського складу Сил ТрО, а восени — центр підготовки сержантського складу Сил підтримки, і нині триває робота над створенням центру підготовки сержантського складу ДШВ.
«Тобто нарощування йде постійно. І ми вже вийшли на великі кількісні спроможності підготовки сержантів. Декілька тисяч командирів відділень ми можемо підготувати за один раз: якщо разом завантажити всі наші навчальні потужності з підготовки сержантського складу в Україні та за кордоном», — зауважив Косинський.
Якість замість кількості
Головний сержант ЗСУ наголосив, що тепер основна увага приділяється вже не кількості, а якості підготовки, і це полягатиме в покращенні навчальних програм і в збільшенні їхніх термінів, виділенні більшого часу на практичну складову.
«Зараз ми вийшли на програму тривалістю близько півтора місяця. Окрім збільшення термінів підготовки, також важливим є насичення програми іншими додатковими предметами — інженерна підготовка, військова топографія, новітні військові технології. Також збільшуємо час на практичні заняття з тактики і вогневої підготовки», — розповідає Косинський.
За його словами, триває робота над покращенням навчально-матеріальної і технічної бази, а також покращенням якості інструкторського складу.
«Зрозуміло, що війська нам дають сержантів з пораненнями, контузіями, які вже не можуть воювати. І коли вони приходять до навчального центру інструкторами, то не всі з них мають схильність або здатність до викладання. Ми постійно з ними працюємо, стараємося організовувати різні курси, інструкторсько-методичні заняття, щоб підвищити їхню майстерність», — ділиться реаліями головний сержант ЗСУ.
Отже, декого із сержантів доводиться прибирати з інструкторських посад, бо, неважаючи на хороший бойовий досвід, людина не має хисту та здібностей до викладання і передавання досвіду.
«Наприклад, йому подобалось воювати, але не подобається викладати. Або ж, наприклад, характер поранення такий, що він фізично не може обов’язки інструктора виконувати. Але головне, що у цих хлопців та дівчат є бойовий досвід, і якщо він або вона мають бажання стати інструктором, ми в цьому їм допомагаємо. І хоча роботи в цьому напрямку в нас ще досить багато, але вже серед наших сержантів з’явилися досить потужні та професійні інструктори», — підсумовує Косинський.
Як навчають інструкторів
Головний сержант ЗСУ розповів, що є дуже багато інструкторів, яких направляли за кордон на курси підвищення кваліфікації.
«Збройні Сили Литви відкрили для нас відразу три курси для підвищення кваліфікації наших інструкторів. Перший — це безпосередньо курс інструктора базового рівня за стандартами НАТО, куди ми відправляємо наших інструкторів, які приходять з військ, ветеранів з бойовим досвідом. І литовські інструктори їх навчають», — розповідає він.
Також є курс для інструкторів з вогневої підготовки за стандартами НАТО 1–3 рівнів, і у 2024 році, як сподівається головний сержант ЗСУ, інструктори будуть направлені на 4–5 рівень, курс командира піхотного відділення.
«Для нього литовці взяли нашу програму, наші потреби, трішки адаптували і зробили свій курс, доволі непоганий. Ми туди направляємо наших інструкторів, щоб вони пройшли таке навчання в Литві, розкрились більше, все краще звідти взяли, щоб викладати наш курс в Україні. За кордоном таке навчання називається TTT — Train To Trainer (навчання тих, хто навчає. — Ред.)», — пояснює військовий.
Окрім Литви, за словами Косинського, інструкторів відправляють до Польщі, Латвії, Великої Британії, Німеччини. В Україні при цьому теж були організовані інструкторські курси в центрах підготовки сержантського складу.
Євген Проворний
Кореспондент АрміяInform
Залиште відповідь