Зберігання врожаю баклажанів: що варто знати

Щоб скуштувати смачних баклажанів взимку, урожай потрібно вчасно зібрати і зберігати в певних умовах. Ми розповімо, про що важливо знати, щоб плоди не зіпсувалися. Баклажани зберігаються гірше, ніж, наприклад, картопля і кабачки, але все ж у відповідних умовах вони можуть пролежати цілими і неушкодженими кілька місяців. При цьому слід врахувати деякі нюанси, інформує Ukr.Media.

Терміни дозрівання баклажанів

Визначити, чи дозрів баклажан, можна за кольором його шкірки.

Залежно від часу дозрівання, сорти баклажанів діляться на ранні, середні і пізні. Таким чином, технічна стиглість плодів настає через 25-40 днів після цвітіння. Якщо ви не знаєте, до якої групи відноситься сорт, який вирощується, то визначити зрілість плода можна за його зовнішнім виглядом. Шкірка зрілого баклажана набуває характерного забарвлення (фіолетового, лілового або білого — залежно від сорту), насіння всередині плоду біліють, а м'якоть стає пружною.

При цьому важливо не дати баклажанам перезріти. У такому разі шкірка втратить свою еластичність, зблідне, а м'якоть стане занадто жорсткою і гіркою. Але і нестиглі плоди збирати не потрібно: вони не дозріють на підвіконні, як перці або помідори, а зів'януть.

Якщо вчасно зібрані баклажани гірчать, значить, у вегетаційний період рослина недоотримала необхідної кількості рідини. Гіркий смак м'якоті — ознака вмісту в плодах соланіну — глікоалкалоїда, який у великій кількості може бути токсичний для організму.

Якщо ви хочете прискорити дозрівання баклажанів, потрібно обережно зробити надріз на стеблі і злегка розсунути його за допомогою дерев'яної палички. Завдяки цьому зменшиться кількість поживних речовин, які надходять до листя, і рослина всі свої сили пустить на дозрівання плодів. Однак врахуйте, що цей "номер" пройде тільки з високорослими сортами. Також для швидкого дозрівання плодів слід вкривати рослини плівкою.

Як збирати баклажани

Плоди баклажана дозрівають поступово і не одночасно, тому збирати їх потрібно вибірково, перевіряючи кожні 2-3 дні. Зрізати плоди краще всього секатором або гострим ножем. При цьому рекомендується залишити "хвостик" (частина плодоніжки) довжиною 3-5 см.

Зберігання баклажанів

Врахуйте: при зберіганні в умовах підвищеної вологості і з температурою понад + 5 °С на плодах може з'явитися сіра гниль.

Щоб зберегти баклажани свіжими, їх необхідно протерти сухою ганчіркою (мити не потрібно!) і помістити в темний підвал з температурою від 0 до 2 °С. Спочатку плоди краще покласти на підлогу так, щоб вони розташовувалися в 1-2 шари.

Потім через 2-3 тижні потрібно провести ревізію, відібрати найбільш неушкоджені баклажани з твердою м'якоттю, загорнути їх у папір, розкласти на соломі (її шар повинен бути близько 20 см) і укрити мішковиною або іншою щільною тканиною. В таких умовах плоди можуть зберігатися протягом 2-3 місяців.

Найкраще зберігаються баклажани пізньостиглих сортів, а ранні овочі рекомендується вживати в їжу відразу після збору.

Якщо ви плануєте незабаром приготувати баклажани, необов'язково забирати їх у підвал. Плоди можуть зберігатися в будь-якому прохолодному місці в квартирі або в холодильнику, але не більше 2-3 тижнів. При цьому їх потрібно помістити в темний поліетиленовий пакет, оскільки на світлі в плодах виробляється все той же шкідливий для організму соланін.

Баклажани непридатні для тривалого зберігання, тому на зиму їх краще консервувати. Ну а якщо займатися заготовками не хочеться, плоди можна просушити, потім трохи потримати в розігрітій духовці і заморозити. Протягом усього року їх можна розморожувати і використовувати в кулінарії. Баклажани будуть мати такий самий смак, як щойно зібрані з грядки.

Сподіваємося, ці поради допоможуть вам як можна довше зберегти плоди і дозволять насолоджуватися смаком баклажанів круглий рік.

Джерело