З яких причин у полуниці чорніють квітки і як вирішити цю проблему

Зазвичай у полуниці чорніє серединка квітки або вона повністю змінює свій колір і опадає. Чому так відбувається, і як не залишитися без урожаю солодких плодів? Уважно розглядаємо квітки улюбленої нами культури і шукаємо причини почорніння квіток, інформує Ukr.Media.

Виростити здорову полуницю (садову суницю) не настільки легко, як здається. Потрібно чітко дотримуватися агротехніки, постійно вдосконалюючи свої знання та спираючись на досвід професіоналів. Але іноді не все залежить від нас (наприклад, на врожаї позначаються примхи погоди). Як визначити, що саме спровокувало почорніння квіток полуниці, і що робити у цьому випадку?

Квітки полуниці чорніють у центрі

Згадайте, на який час припали поворотні заморозки цього сезону. Якщо квітколоже вже почало формуватися і тут раптово стало холодно, як це часто трапляється наприкінці весни, швидше за все, рослини просто перемерзли, і середини квіток почорніли.

Почорнілі квітки садової суниці потрібно обережно видалити, врожаю вони все одно не дадуть. Якщо поворотні заморозки не поспішають йти, треба захистити культуру. Є кілька способів.

Використання укривних матеріалів (спанбонду, агроволокна, плівки) напередодні чергового похолодання

Грядки повністю закривають на ніч, а вранці, коли морози спадуть, укриття знімають до вечора. Краще використовувати для цього прозорий матеріал, щоб рослинам вистачало світла.

Полив полуниці під час поворотних заморозків

Після нього волога з ґрунту почне випаровуватися, і це підвищить температуру навколо рослин. Можна використовувати і метод дощування, зрошуючи рослини за допомогою розбризкувачів за кілька годин до настання заморозків.

Задимлення рослин

Вздовж периметра посадок розкладають декілька оберемків сіна, соломи або сухих гілок, зверху укладають вологу рослинність — траву, мох або дерен. Підготований матеріал підпалюють ближче до ночі. Цей спосіб найбільш енергоємний: щоб не трапилась пожежа, ви маєте усю ніч перебувати поблизу вогнищ і слідкувати за ними.

Заздалегідь подумайте про захист садової суниці для підвищення врожаю наступного року. Для цього восени видаліть усе старе і пошкоджене листя, внесіть органічні або мінеральні добрива, замульчуйте ґрунт під полуницею. Якщо ж земля вже остаточно замерзла, а сніг не випав, культуру терміново потрібно вкрити соломою, тирсою або нетканим матеріалом аж до настання весни. І не забудьте підгодувати рослини: це не лише допоможе зміцнілій полуниці перенести поворотні заморозки, але і посприяє збільшенню врожаю.

Центр квітки полуниці чорніє і засихає повністю або частково

Якщо серединка квітки не просто почорніла, але і поступово засохла, уважно огляньте грядку з полуницею. Можливо, десь під нею розбили свій "табір" мурахи: вони дуже полюбляють такі місця, де їх житла складніше пошкодити, та й їжа зовсім поруч. Ці комахи, звичайно, більше полюбляють вже стиглі ягоди, але якщо їм немає чого їсти, то й зав'яззю не погребують. Уважно огляньте рослини: швидше за все, крім мурах, ви виявите там ще й попелиць — їх обов'язкову симбіотичну пару.

Для вирішення цієї проблеми логічно позбутися від мурашок (інсектицидні приманки, Грім-2, Медветокс, Мурахоїд), а у разі появи попелиць — ще й від них (Біотлін, Біокілл, народні засоби, а ось пестициди більш потужної дії під час квітнення вже не застосовують).

Квітки полуниці повністю чорніють і опадають або висять на залишках квітконіжок

Завдяки наполегливій праці довгоносика гине ваш майбутній урожай. Самки цього жука вигризають у бутонах квіток отвори і відкладають у кожен бутон по одному яйцю. Личинки, що з'являються на світ з яєць, вигризають вміст бутонів і заповнюють їх відходами життєдіяльності. У результаті квітки полуниці повністю втрачають свій колір, а потім і зовсім опадають. А оскільки шкідник додатково підгризає ще й квітконіжку, помітні наслідки цього стануть ще одним доказом того, що ви маєте справу саме з довгоносиком.

Від зіпсованих бутонів, як і у двох попередніх випадках, треба позбутися. Щороку, ще до того, як квітконоси полуниці встигнуть піднятися над кущем, обробляйте полуницю відповідним препаратом (Алатар, Таран, Фуфанон-Нова), дотримуючись вказівок, поданих у інструкції. Якщо ви проти використання "хімії", допоможуть відлякуючі рослинні настої з інсектицидною дією — зі стручків гострого перцю, квіток пижма, бадилля томатів, листя тютюну. А ще довгоносик не полюбляє запах часнику — тому наступного сезону посадіть цю овочеву культуру у міжряддях полуниці.

Джерело