Унікальна природа Ісландії – головна визначна пам’ятка чарівної країни

Ісландія – країна, яку прозвали «країною криги» або «крижаною країною». Кожна з цих назв підтверджується тим, що 10% території острова вкрито льодовиками. Решта ж площа – це гори, озера або гола земля. Ісландські легенди запевняють, що першими жителями цієї території були ельфи, тому пейзажі країни стають декораціями всіх фільмів про маленьких чоловічків з гострими вухами, інформує UkrMedia.

Де знаходиться Ісландія?

Острівна держава або Республіка Ісландія розташована на заході північної частини Європи, її площа становить 103 тисячі кв. км.. Столиця – Рейк'явік, вона ж відноситься до трьох найбільших міст, інші два – це Коупавоґур і Акюрейрі. Загалом, в Ісландії вісім регіонів, які називаються «сисла». Кожен з них має адміністративний центр і безліч провінцій і сіл. Подивившись на Ісландію на карті, може здатися дивним, що на такій маленькій території так мало міст. Вся справа в тому, що лише чверть території заселена людьми. Центральна частина острова зайнята вулканами, у тому числі діючими, і пустелями, які не придатні для життя.

В історичному відношенні Ісландія – дуже молода країна, так як заселення острова відбулося тільки в кінці IX століття. У той час багато норвежців були не задоволені правлінням короля Харальда I і мали шукати нове місце для життя. Вулканічний острів, який формувався 60 млн. років, покритий березовими лісами, чудово підходив для створення нових громад. Дивлячись на сучасну Ісландію, з бідною флорою та безліччю ділянок з землею без рослинності важко повірити, що колись тут дерева і чагарники покривали кожен дюйм території. Але за кілька століть від розкішних листяних і хвойних лісів залишилися тільки сліди і згадки в літописах.

Яка мова в Ісландії?

Офіційна мова в Ісландії – це ісландська. Також популярні: англійська, німецька та скандинавські. Місцеві жителі розуміють їх всі, так уже склалося, що в родині кожного з них був хоча б один англієць, німець чи датчанин. До речі, на сьогоднішній день в усіх школах обов'язково викладають данську і англійську. Старше ж покоління в Ісландії вимушене знати кілька мов з-за розвиненого туризму, однією з головних складових економіки.

Історія

На початку XIII століття на острові вже було цілком сформоване суспільство зі своєю політичною ієрархією. У 1262 році був підписаний «Старий договір» між населенням і урядом Норвегії, вигоду від якого отримував тільки останній. Згідно нього, Норвегія зобов'язалася постачати ісландців лісом, зерном та іншими необхідними товарами. Але влада змінювалася, і кожний новий правитель встановлював свої норми, які з часом стали зовсім не можливими для ісландців. Так 23 лютого 1551 року на острові спалахнуло повстання, у ході якого ісландці перебили всіх данців, які жили на острові. Через 16 років був наведений порядок в Ісландії, і місцевим жителям довгий час довелося, коритися чужинцям.

Значущим роком в історії країни став 1845 році, коли був створений парламент, який отримав давньоісландську назву «альтінг», що збереглася дотепер. 1 грудня 1918 року Ісландія була визнана незалежним королівством. На початку ХХ століття почали проводити великі культурні та освітні реформи, внаслідок чого було побудовано перших 50 шкіл і це тільки за два роки. В 1910 році, кожна дитина мала здобути освіту, яка тривало чотири роки. Рівно сто років назад в Ісландії діяло вже більше 200 шкіл, і обов'язковий період навчання став 10 років.

Населення

Населення Ісландії становить трохи більше 330 тисяч жителів. Національний склад більш ніж однорідний, 98,99% – це ісландці, які є нащадками вікінгів. Але також можна зустріти корінного жителя данця, шведа або норвежця. Після того, як був складений план розвитку промисловості, в країні з'явилися поляки. Чоловіків у країні майже на три тисячі більше, ніж жінок.

Більше половини місцевого населення проживає на південному-заході країни. Ці місця найбільш придатні для життя, до того ж історично склалося, що ці місця заселялися першими. У XXI столітті Ісландія неодноразово входила в десятку кращих країн для життя.

Економіка Ісландії

Довгий час економіка Ісландії трималася на багатокультурному господарстві, а основним джерелом державної скарбниці було рибальство і все, що пов'язано з ним. Рибальська промисловість становила 32% від усієї економіки. Але на початку цього століття влада розгледіла в країні великий туристичний потенціал і разом з тим створили масштабну програму по будівництву алюмінієвих заводів. За останні десять-п'ятнадцять років активно розвинулося банківська справа, інформаційні технології, біотехнології та туризм.

Але 21% населення як і раніше активно зайняті у рибальстві, а 16% – в сільському господарстві.

Валюта Ісландії

Національної валюта – це ісландська крона, яка спочатку складалася зі ста ейрі, але з 2003 року скасовано поділ крони, тому розмірної грошової одиниці в країні, не існує. Фінансова криза, яка сталася в 2008 році відчутно позначилася на економіці країни, і курс національної валюти впав на 60%, із-за чого сильно впав фондовий ринок.

Клімат і погода Ісландії

Клімат на острові морський, помірно прохолодний із сильними вітрами. Погода в Ісландії дуже мінлива в зв'язку, з чим у ісландців є приказка «Якщо вам не подобається погода, тоді почекайте п'ять хвилин, і стане ще гірше». І це абсолютна правда, тому туристам важко звикнути, що вранці може бути тихо і сонячно, а в обід, сильний вітер і злива, яка припиняється через годину.

З 1920-х клімат в Ісландії значно покращився, тому за сто років тільки одного разу до її берегів були винесені полярні льоди. Це значно покращує життя прибережних міст. Також варто зазначити, що протягом всього літа в Ісландії «білі ночі». Найтепліші місяці в році – це серпень і липень, у столиці температура досягає +20°C, в той же час в Акюрейрі (північне узбережжя) – +3°C. У січні температура по всій країні -1-2°C.

Відпочинок в Ісландії

Ісландія приваблює туристів прекрасним відпочинком, деякі розваги по праву можна назвати унікальними. Наприклад, у світі існує всього кілька місць, звідки можна вийти в море і поспостерігати за китами і одне з них – це Ісландія. Не такий екзотичний, але все ж цікавий відпочинок можна провести в горах, скелелазіння, пішохідний туризм, кемпінг і багато іншого. Одним з улюблених занять ісландців, яким вони із задоволенням діляться з туристами – це ловля лососів. У річках їх водиться безліч, тому улов буде багатим.

Дітей, напевно, захопить катання на поні, а дорослі з задоволенням скупаються в гарячих басейнах. Короткі, буйні ріки, які завершуються водоспадами – видовище, яке залишиться у вашій пам'яті на довго.

Щодо курортів, то в Ісландії їх кілька, найвідоміший з них Акюрейрі – це північна столиця, яка крім своїх цікавих місць и розваг, розташована по сусідству з мальовничими місцями – водоспад Годафосс, острів Грімсі і популярний Хусавік. Місто оточене горами, тому тут пропонують багато екстремальних розваг і захоплюючих атракціонів.

У Західній частині Ісландії знаходиться багато фіордів, деякі з яких до цих пір виконують свою портову функцію. Не менш цікаво подивитися на незвичайний лавовий рельєф, що володіє дивовижними рисами. Там же знаходиться Старий порт Akranes і природна пам'ятка Ісландії водоспад острова Glymur, висота якого становить 198 метрів. На Заході країни знаходиться Reykholt – одне з найдавніших відомих поселень острова. До того ж саме тут були створені перші саги (XIII століття). У цих же місцях прекрасна рибалка.

Східна частина Ісландії примітна містом Боргарьордур, яке вважається домом для колоній ісландських ельфів. Саме тут, як свідчать легенди, живе безліч привидів і тролів. На сході знаходиться Національний парк Скафтафетль – дивно красиве місце.

Південна частина Острова приваблює туристів долиною Торсмерк, яка оточена високими горами і льодовиками. Через вузькі ущелини течуть швидкі річки, що виглядає заворожуюче. Долина – це одне з небагатьох місць, яке зберегло в собі березові ліси, пронизані численними спокійними струмками.

На півдні також знаходиться найпопулярніше місце в Ісландії – це Ландманналейгар. Потрапляючи сюди, ви ніби опиняєтесь на іншій планеті – величезні лавові поля та пустелі, що утворилися в результаті чисельних вивержень. Ця місцевість не має абсолютно ніякої рослинності, чим і приваблює туристів. Також тут знаходиться вулкан Гекла.

В Ісландії є дивовижний чорний пляж. Біля маленького села Вік витягнувся чорний, смоляний пляж з широкою береговою лінією і чорними брилами. Це місце нагадує сцену з фантастичного фільму, тому тут завжди багато людей з фотоапаратами і камерами.

Вулкани Ісландії

Ісландія знаходиться на стику Євразійської і Північно-Американської літосферних плит, тому на острові одна з найвищих вулканічних активностей. В країні налічується більше 100 вулканів і чверть з них виявляла активність в останні століття. Сьогодні найпопулярнішими є:

 • Лакі і Гекла, кожен з яких має майже сто кратерів. Лакі має двадцяти п'ятикілометрову тріщину, що звичайно неймовірно багато. А Гекла дивує своєю активністю. Маючи непередбачуваний характер, він завжди поводиться всупереч прогнозам вчених – його виверження несподівані, а їх тривалість може бути від двох, 10 днів до кількох тижнів. Востаннє Гекла проявляв себе зовсім недавно, в 2000 році.
 • Менш відомий серед туристів вулкан Грімсвотн. Він розбурхав Ісландію виверженням навесні 2011 року. Клуби попелу і диму піднялися вгору на 20 кілометрів. В результаті цього припинилося повітряне сполучення з Ісландією, частково Великобританією і Німеччиною. Також довелося скасувати деякі рейси в Норвегію і Данію. Що звичайно стало резонансною подією для Європи.
 • Також в Ісландії є інші активні вулкани. Наприклад, вулкан Аскья, один з найгарніших вулканів Ісландії. Хоча останнє його виверження і було більше п'ятдесяти років тому, на сьогоднішній день він знаходиться в абсолютно спокійному стані.
 • У 125-ти кілометрах від Рейк'явіка знаходиться вулкан Ейяф'ядлаєкюдль, що межує з льодовиком. Останнє виверження було в березні 2010 року. Кипляча лава розтопила крижану шапку вулкана, а дим, попіл і пар, які піднялися в небо, перекрили повітряне сполучення над частиною Європи на чотири дні.

Що привезти з Ісландії?

Ісландія цікава країна, тому й привезені сувеніри повинні бути не менш цікавими. Наприклад, можна привезти щось їстівне з національним колоритом: спеції, сир, в'ялене м'ясо або «вулканічний хліб». Якщо ви опинитеся на пляжі Вік наберіть трохи чорного піску. Це буде досить несподівано, особливо якщо ви покажите своїм близьким власні фото або відео з пляжу, а тільки після похвалитися тим самим чорним піском. На міських ринках традиційно продаються статуетки, магнітики та елементи національних костюмів, які також будуть радувати вас і ваших друзів.

Рослини і тварини Ісландії

Як вже зазначалося, спочатку територія Ісландії була покрита березовими лісами, але в результаті людської життєдіяльності вони практично повністю були вирубані. На сьогоднішній день основу флори країни становлять судинні рослини, мох, лишайники і водорості. На території Ісландії зростає більше двох тисяч видів грибів.

Фауна Ісландії також бідна, як і флора. На території країни гніздиться не більше 80 видів птахів, в основному це качки, гуси і лебеді, які живуть на гірських озерах та інших водоймах. Єдиний ссавець, який зустрівся першим жителям Ісландії, був песець. З тих пір фауна не значно збільшилася: лисиця, олень, чорний щур, норка, два види мишей – це всі дикі ссавці острова. Гордістю країни вважається ісландська вівчарка, одна з найбільш давніх і рідкісних порід. На сьогоднішній день у світі зареєстровано трохи більше 3000 особин. Цінність цих собак, у тому числі в їх історії, вони були завезені вікінгами і вирощувалися окремо від інших порід.

Також потрібно відзначити, що на острові 1200 видів комах, але боятися їх не варто, вони не докучають. Сильний вітер, який часто трапляється у цих місцях, змушує комах ховатися.

Окремо варто сказати про рибу, бо як Ісландія – це країна риби. Озера переповнені фореллю, річки – лососем, а в морях водиться більше 60 видів риб. В світі особливо цінується тріска, морський окунь, палтус, креветки і пікша з Ісландії. Також в прибережних водах часто можна побачити тюленів і китів – видовище, що приваблює туристів.

Їжа в Ісландії

Ісландська кухня формувалась протягом століть, на неї вплинули культура панівних націй, природні ресурси, географічне розташування і зміна клімату. У будь-якому випадку, ісландська кухня унікальна. Її національні страви ви навряд чи зможете спробувати десь окрім як в Ісландії.

 • Найвідомішою стравою є хакарл, яку спробувати захоче далеко не кожен.
 • Але якщо говорити про ту їжу, яку зможе і захоче спробувати кожен, то в першу чергу варто відзначити рибні страви: тріскові щоки, м'ясо тюленя, биточки з китового м'яса, рибна юшка з камбали і оселедець в спеціях.
 • У національній кухні не останню чергу займає хліб, тому до його приготування підійшли особливо трепетно. В Ісландії він називається «вулканічний хліб» і печеться він у ґрунті, нагрітому вулканом. Тісто в металевій формі на 12 годин поміщають в гарячу землю.
 • Не менш відомим, ніж «вулканічний хліб» є «скір» – кисломолочний продукт, який за консистенцією нагадує йогурт. У магазинах можна купити фабричний скір, а у фермерів домашній. Варто спробувати і той, і інший.
 • Окремо варто сказати про напої. Ісландці дуже люблять каву і готові нею ділитися з гостями, тому в місцевих кав'ярнях ви платите тільки за першу чашку кави.
 • Цікаві факти про Ісландію

  Для того, щоб кожен турист відчував себе комфортно в казковій Ісландії він повинен знати корисну інформацію, яка полягає часом в дивовижних фактах.

  • Наприклад, в 2010 році в країні були легалізовані одностатеві шлюби, тому подібні сім'ї досить часто можна зустріти в громадських місцях.
  • Також цікаво, що ісландський водоспад Деттіфосс є найпотужнішим в Європі, тому цей природний об'єкт найбільш неймовірний серед собі подібних. Обов'язково відвідайте.
  • Корисно буде дізнатися, що аренда авто в Ісландії – це не дешеве задоволення. Напевно, перед поїздкою до країни ви дізнаєтеся про багато дивовижних місць, які захочете відвідати самостійно, а для цього потрібен автомобіль. Якщо ви все ж зважитеся, тоді беріть позашляховик, за ціною він не надто відрізняється, а от можливостей він вам надасть більше, так як не всі ісландські дороги схожі на європейські автобани.
  • Стосовно візи в Ісландію, то вона потрібна всім жителям країн СНД. Для її оформлення потрібен стандартний пакет документів і рахунок на банківській карті не менше 3 000 у.е, щоб переконати ісландське посольство, що ви зможете забезпечити собі відпочинок на острові.

  Джерело