Способи тестування насіння на схожість: що робити з результатами перевірки

Зазвичай дачники перевіряють запасене на новий сезон насіння двічі: взимку і безпосередньо перед посівом або висадкою на розсаду (особливо часто перевірці піддається свіжопридбане насіння, що логічно). Протягом же зими реально має сенс перевірити насіння, яким не скористалися з якихось причин у минулому сезоні і яке дачник зібрав власноруч. Як це зробити, інформує Ukr.Media.

Існують два досить надійні методи тестування насіння на схожість: за допомогою води (флотація) і пророщування.

За допомогою чистої, відстояної протягом 2-3 діб води перевіряється більшість овочевих культур. Насіння просто занурюють у воду і ретельно перемішують, після чого залишають у спокої на 15 хвилин. Насіння, яке потоне, — придатне. Те, що залишиться на поверхні, треба зібрати і викинути. Придатне насіння потім просушують і відправляють на подальше зберігання.

Але насіння капусти, редиски і томатів краще тестувати не просто у воді, а в соляному розчині (на склянку води (200 мл) треба взяти 1 чайну ложку простої кухонної солі). Далі — те ж саме. Придатне насіння потім промивається водою, вже чистою, і також іде відпочивати до сезону. Деякі дачники використовують розчин марганцівки, бажаючи одночасно провести процедуру знезараження, але це робити краще безпосередньо перед посівом, а не на проміжному тесті — просто до посіву знезаражувальний ефект може зійти нанівець.

Не треба тестувати у воді дражоване, тобто укладене в спеціальну оболонку (драже) насіння, його краще перевірити пророщуванням.

Для тестового пророщування дрібного насіння оптимальніше використовувати бавовняну тканину. Берете глибоку тарілку і кладете на дно вологий шматок такої тканини. На нього розсипаєте насіння, що перевіряється, і зверху вкриваєте також вологою тканиною. Після тарілка поміщається в поліетиленовий пакет і ставиться в тепле місце. У різних культур термін проростання різний. Швидше за всіх прокльовуються капуста і горох — десь через тиждень. Повільніше за всіх — кріп і перці — їм потрібно не менше 2 тижнів. Решта перебувають у проміжку між цими межами.

Для насіння крупного (буряк, кабачки, огірки, гарбуз тощо) краще використовувати субстрат із піску і тирси. Спочатку його обдають окропом — два рази з півгодинною перервою. Коли субстрат охолоне, в ньому розміщують тестоване насіння. Потім ємність із субстратом і насінням вкривається плівкою і, як і в першому випадку, ставиться в тепле місце.

Джерело