Причини, через які ви знову не отримали врожай картоплі

Картопля — культура, урожай якої залежить від багатьох факторів. Це і погода, і наявність корисних речовин у ґрунті, і дотримання сівозміни, і інші. Через велику кількість причин, що впливають на врожайність другого хліба, виберемо сім основних, інформує Ukr.Media.

Готуй сани влітку — каже народна мудрість. За тим самим принципом слід піклуватися і про майбутній урожай картоплі. Починати це робити треба відразу після його прибирання. Відібрати якісний насіннєвий матеріал, визначитися з місцем посадки, внести під неї органіку і т. д. Почнемо послідовно.

Неврожайний сорт

У виборі сорту картоплі необхідно враховувати терміни його дозрівання і клімат вашого регіону. До того ж, слід звернути увагу на стійкість картоплі до посухи і заморозків, резистентність до хвороб і шкідників.

За термінами дозрівання розрізняють п'ять сортів картоплі: суперранній (урожай можна отримати на 40-50-й день після посадки), ранній (бульби формуються 45-60 днів), середньоранній (готовий до збирання через 70-80 днів після посадки), середньопізній (дозріває через 90-100 днів), пізній (дає урожай через 3,5-4 місяці).

Для підвищення врожайності картоплі слід садити різні за термінами дозрівання сорти.

Не варто забувати, що з часом сорт вироджується, тому необхідно його оновлювати.

Неякісний насіннєвий матеріал

Для посадки необхідно вибирати картоплю не лише певного сорту, але і потрібної якості. Оптимальна маса однієї бульби — 80 г. Вона повинна бути без вад і пошкоджень. І, звичайно, слід підготувати насіннєву картоплю до посадки.

Посадка пророщених картоплин підвищує шанси на отримання гарного врожаю.

Недотримання сівозміни

Урожай картоплі безпосередньо пов'язаний з дотриманням сівозміни. Вирощування культури на одному і тому ж місці протягом декількох років призводить як до зменшення її врожайності, так і до збільшення хвороб та шкідників.

Картоплю не рекомендується садити після томатів, баклажанів, перцю, тому що це споріднені культури, які страждають через однакові проблеми. Кращі попередники для картоплі: горох, капуста, огірок, гарбуз, цибуля, квасоля і часник.

На одному місці картоплю слід садити не частіше, ніж раз на чотири роки. Це вбереже її від хвороб і шкідників, особливо, якщо вони вже з'явилися.

Хвороби і шкідники

Найзначніший удар по врожайності будь-якої культури, у тому числі і картоплі, завдають шкідники. Личинки колорадського жука можуть залишити на рослині самі стебла, і вона змушена буде витрачати сили на своє відновлення. Зелена маса виросте знову, а ось на бульби поживних речовин вже не вистачить. Не меншої шкоди завдають картоплі й інші шкідники: капустянка, дротяники, картопляна міль і озима совка. Якщо не боротися з ними, можна залишитися взагалі без врожаю.

Крім того, картопля страждає через безліч інфекційних і грибкових хвороб. Це фітофтороз, різні види парші, фузаріоз, альтернаріоз та інші. Перемогти їх нелегко, а ось попередити — можна. Для цього необхідно вибирати сорти, стійкі до захворювань, проводити профілактичні обприскування і високе підгортання рослин, використовувати здоровий насіннєвий матеріал і перед посадкою обробляти його фунгіцидними препаратами — Максим, Кагатник, Ордан.

Несприятливі погодні умови

Картопля належить до погодозалежних культур. Вона боїться як заморозків, так і високої температури, не полюбляє посуху і зайву вологу. Так, за температури ґрунту у 25° C і вище у рослини припиняється процес утворення бульб і їх збільшення у розмірах. Виправити становище можна поливом, причому на важких суглинках води рослинам потрібно більше, ніж на родючих ґрунтах.

Тривала відсутність опадів також негативно впливає на утворення бульб. Особливо несприятлива посуха під час бутонізації і квітнення: через нестачу вологи необоротно знижується кількість зав'язей бульб.

А ось перед збиранням врожаю зайва волога призводить до подовження термінів дозрівання картоплі і знижує кількість крохмалю у ній.

На розвиток рослини також не кращим чином впливають її густа посадка, нестача повітря у ґрунті, недолік світла і тепла.

Стан ґрунту

Картопля вимоглива до ґрунту, особливо, до його кислотності. Добре росте на нейтральних, слабокислих і слаболужних ґрунтах. За підвищеної кислотності погіршуються її смакові якості.

Щоб врожайність виросла, восени ділянку під майбутню посадку перекопують і вносять добрива: органіку (компост або перепрілий гній), або мінеральні (Азофоску). Підвищену кислотність нейтралізують деревною золою або доломітовим борошном.

Недолік корисних мікроелементів у ґрунті

Головна помилка, яку роблять більшість городників, це вирощування картоплі на одному і тому ж місці кілька років поспіль. Ця культура має високу потребу у поживних речовинах і дуже швидко виснажує ґрунт.

Щоб виправити становище, необхідно вносити добрива восени, навесні і у період вегетації.

Використовуючи те чи інше добриво, важливо знати, як воно впливає на врожайність. Так, підвищений вміст азоту і калію у ґрунті збільшує розмір бульб, але не їх кількість на кущі. Фосфор, навпаки, збільшує кількість картоплин, але не їх масу. Магній і бор впливають на швидкість дозрівання бульб і покращують їх зовнішній вигляд. А мідь і марганець гарні у підгодівлі картоплі у період вегетації і під час відновлення бадилля після посухи.

Головне, не перестаратися з їх дозуванням, вносити згідно з інструкцією.

За умови позакореневих підгодівель корисні речовини засвоюються картоплею краще, практично на 80-90 %.

Джерело