Сьогодні широку популярність набувають кімнатні сорти прекрасних троянд. Вони відрізняються від звичайних садових розмірами, але так само красиві. Перш ніж придбати мініатюрні квіти, краще дізнатися, як доглядати за трояндою в горщику, інформує Ukr.Media.
Вибір міні-троянди
Якщо правильно обрана кімнатна троянда, то догляд в домашніх умовах буде простішим. Звертати увагу потрібно не на кількість бутонів, а на стан самої рослини. Наявність на ній молодих пагонів свідчить про кращі можливості до адаптації. Декоративна троянда легше приживеться на новому місці і швидше почне цвісти.
Не потрібно поспішати одразу пересаджувати рослину, яку ви купили. Нехай вона тиждень-два звикає до інших умов температури і вологості. Перед пересадкою слід в профілактичних цілях обробити куплені кущики від шкідників. Для цієї процедури підійде звичайна мильна вода. Нею потрібно обприскати все листя, зокрема з нижньої сторони, а потім промити проточною водою — спочатку гарячою, потім холодною. На цьому попередній догляд за ними закінчується, якщо дотримані всі правила.
Висадка в ґрунт
Якщо вам потрібна троянда кімнатна, то догляд в домашніх умовах за нею повинен починатися з правильної пересадки. Вийнявши рослину з горщика, треба оглянути її коріння і обережно очистити їх від колишнього ґрунту, а потім промити. Виявивши в кореневій системі підгнилі частини, їх слід акуратно обрізати. Трохи підсушивши після душу, міні-троянду з магазину можна пересаджувати в нову ємність. Вона повинна бути більшого діаметру, збільшеного приблизно на 2,5-3 см. На дно кладеться дренаж, потім засипають ґрунт. Кращим варіантом є земельна суміш з наступним співвідношенням компонентів:
- дернова земля — 2 частини;
- листова — 1 частина;
- перегній — 1 частина;
- пісок — 0,5 частини.
Для профілактики від хвороб бажано потримати коріння рослини хвилин 20-30 в знежирювальному розчині. Квіточки і бутони треба обірвати. Пересадка для кімнатної троянди — стрес, який їй легше перенести, якщо не розтрачувати поживні речовини на зростання бутонів.
Якщо все зробити правильно, рослина буде комфортно почувати себе на новому місці:
- на дренажний матеріал викласти шар ґрунту;
- у середині горщика встановити кущ і розправити коріння;
- поступово досипаючи ґрунт, злегка утрамбувати його.
Не повинно залишитися оголених коренів, але сильно поглиблювати ствол теж не слід. Горшкові рослини цього не люблять. Орієнтуватися потрібно на кореневу шийку.
- Якщо коріння рослини здорові, поливати кімнатну троянду можна відразу ж після пересадки.
- При слабкій кореневій системі краще почати полив через тиждень, а до цього часу можна частіше обприскувати кущ водою.
- Підгодівлю пересадженої рослини краще починати через кілька тижнів.
Полив
Треба забезпечити правильний догляд за трояндами після покупки і пересадки. Їх слід поливати регулярно, не допускаючи сухості ґрунту, але не перезволожуючи її. Зазвичай орієнтуються по верхньому шару ґрунту. Особливо необхідна вода у період розвитку бутонів, зазвичай це відбувається в теплу пору. Чайні троянди не переносять перепади температури, тому полив повинен здійснюватися відстояною водою. Листочки дуже люблять обприскування. Краще його проводити ввечері, коли немає яскравого сонця. Влітку можна обприскувати два рази.
Навесні стан рослини залежатиме від того, як доглядати за кімнатною трояндою під час спокою, тобто восени і взимку. У ці місяці треба поливати квітку водою, більш прохолодною, ніж температура навколишнього середовища. Робити це теж слід рідше і навіть залишати часом землю сухою дня на два.
Для деяких сортів міні-троянд для зимівлі вибирають прохолодне приміщення з температурою нижче кімнатної. Але є сорти, пристосовані до цвітіння круглий рік — їм необхідно достатнє освітлення.
Обрізка
Важливо, як доглядати за домашньою трояндою протягом усього року. Ранньою весною у неї починають з'являтися молоденькі пагони. Це свідчить про пробудження від зимового відпочинку. Правильний догляд полягає в правильній обрізці куща. За допомогою гострого секатора видаляються всі криві, слабкі або занадто тонкі пагони. Використання тупих інструментів залишає рвані зрізи. Вони можуть призвести до загибелі всієї рослини. Зріз повинен здійснюватися трохи вище бруньки, під кутом в 45 градусів.
- Для правильного формування куща треба залишити бруньки, розташовані із зовнішньої сторони втечі, і видалити ті з них, які спрямовані всередину. Якщо з однієї бруньки з'являється два-три втечі, зайві потрібно обрізати.
- Видаляються також більш слабкі з переплетених гілок.
- Занадто довгі стебла коротшають до 3-5 бруньок. За допомогою обрізки можна надати рожевому кущику різної форми.
- Пагони, які з'являються після обрізки, потрібно відразу видаляти. Тоді сили рослини будуть спрямовані на зростання великих бутонів.
- Після їх цвітіння слід провести ще одну обрізку і видалити дрібні пагони і відцвітаючі бутони.
Щорічна пересадка
З розростанням кореневої системи кущам потрібно більше простору. Відразу після придбання переносити його в більш просторий вазон не рекомендується. Тому догляд за кімнатною трояндою вимагає її регулярної пересадки — зазвичай вона здійснюється навесні. В якості ємності краще всього вибрати керамічний вазон, діаметр і висота якого більше на кілька сантиметрів. Шар дренажу в ньому не повинен бути менше 1 см.
Земляний ком з корінням обережно переноситься в підготовлений горщик, а з боків досипається земля. Після пересаджування кущі треба обприскувати вранці і ввечері. Від того, наскільки грамотно обрана кімнатна троянда і те, як доглядати за нею, залежить інтенсивність цвітіння рослини.
Підживлення
При догляді за трояндою в горщику необхідно стежити за регулярним внесенням органіки і мінеральних сполук. Особливо це важливо в період її цвітіння, коли рослина витрачає особливо багато поживних речовин. Перша після пересадки підгодівля проводиться приблизно через місяць. Далі добрива можна вносити раз на два тижні. Але якщо квіток і пагонів стало менше, слід робити це частіше. Треба пам'ятати, що перед підгодівлею кущі потрібно добре полити. До кінця літа кімнатна троянда вже готується до сну, тому слід зменшити дозу азотних сполук. Взимку, в період спокою, потрібно зменшити і загальну кількість добрив.
Розмноження
Троянди в горщиках чудово розмножуються способом живцювання, якщо виконувати цю процедуру правильно:
- для розмноження краще вибрати теплий сезон;
- гострим секатором косо зрізати держак з 2-3 бруньками — брунька повинна бути спрямована вгору;
- видаливши нижній лист, помістити його в склянку з водою;
- додати в неї таблетку стимулятора — без нього рослина не вкорениться;
- поставити ємність з черенком на світлі;
- за мірою випаровування додавати в склянку воду, але ні в якому разі не змінювати її.
Перші корінці починають з'являтися приблизно через два тижні. Коли вони досягнуть 1,5-2 см, можна держак висаджувати в маленький горщик. Для знезараження ґрунту в нього додають трохи активованого вугілля або деревної золи. Держак обережно присипається землею і після поливу поміщається в затінене місце, подалі від прямого сонячного світла. В міру підсихання ґрунту його потрібно поливати. При правильному догляді за трояндою в домашніх умовах вона повинна піти в зростання вже через два тижні. Іноді триває 21 день, але не більше.
Домашні троянди можна розмножувати і іншими способами, наприклад, щепленням, поділом куща або відводками. Але найпростішим і ефективним є вкорінення живців. Перевага живцювання полягає ще в тому, що міні-троянда вирощується в домашніх умовах, і їй вже не потрібна адаптація.
Захворювання і шкідники
Як і інші рослини, кімнатні троянди теж схильні до різних захворювань і впливу шкідників. Щоб вчасно їх виявити, потрібно періодично оглядати квітучі кущі.
- Найчастіше їх вражає попелиця. Впоратися з нею можна за допомогою розчину господарського мила. Перед обробкою куща треба землю в горщику вкрити поліетиленовою плівкою. Можна промити рослину содовим розчином. Обробку потрібно повторювати кожні 10-14 днів, до повного зникнення шкідника.
- На горщикових трояндах може з'явитися павутинний кліщ. Він ховається на нижній стороні листків, викликаючи їх відмирання. Для боротьби з ним можна використовувати різні препарати.
- Якщо у догляді за трояндами в горщиках був допущений надлишковий полив, на поверхні ґрунту навколо куща можлива поява дрібних комах, а також кислуватого запаху. У такому разі міні-троянду треба терміново пересаджувати в інший горщик, попередньо очистивши її коріння від залишків колишнього ґрунту.
- Захворювання борошнистою росою може свідчити про надлишок органічних добрив, а також погану вентиляцію в будинку. Вона призводить до пожовтіння і обпадання листя.
- Коричнева плямистість на листках може бути пов'язана з надмірним поливом. В цьому випадку допоможе обприскування розчином мідного купоросу.
- Занадто низька вологість повітря в кімнаті і висока температура можуть стати причиною появи бурих плям іржі на листках чайної троянди. Вони свідчать про поганий догляд за домашньою трояндою в горщику. Всю уражену частину рослини потрібно видалити, забезпечивши кущах кращі умови.
Якщо при відсутності захворювань у рослини починають жовтіти листя, значить догляд за домашньою трояндою був неправильним або недостатнім:
- прямі промені сонця можуть викликати опік;
- шкідливий вплив можуть надати і холодна вода, і протяги або надмірний полив;
- при нестачі азоту листя бліднуть;
- дефіцит заліза викликає пожовтіння прожилок у листках;
- причиною може стати і надлишок добрив, і їх нестача.
Знаючи, як доглядати за кімнатною трояндою в домашніх умовах, буде нескладно створити для неї комфортний клімат. У відповідь на турботу вона обдарує чудовими яскравими квітами і неповторним ароматом.
Залиште відповідь