Методи лікування суглобів: переваги та ризики

Суглоби піддаються великому навантаженню, тому артрити виникають часто, навіть у молодому віці. Вони спричиняються переважно важкою фізичною працею та інтенсивними заняттями спортом. Це проблема, яка заважає повсякденному життю, тому лікування артрозу є дуже важливим [1].

Чому хрустять суглоби?

Причини хрускоту в суглобах можуть бути найрізноманітнішими: від недостатньої фізичної активності та сидячого способу життя до серйозних захворювань [2]. Давайте розглянемо деякі з причин хрускоту в суглобах.

  1. Низька фізична активність. Так, тут є зв’язок. Кульшові суглоби, або інші, які не використовуються, стають “застійним”. У них накопичуються бульбашки газу, а зв’язки та сухожилля, що прикріплені навколо нього, стають жорсткими.
  2. Остеоартрит. Зазвичай починається після 50 років. Причиною є старече зношування суглобів. В основному вражає ті ділянки, які часто використовуються і несуть вагу, наприклад, коліна. Суть захворювання полягає в руйнуванні хряща, що оточує суглоб. Розвивається запалення і біль, суглоб може хрустіти і тріщати. Також відбувається обмеження його рухливості. Після періоду нерухомості можна відчути скутість. У людей похилого віку часто зустрічається дегенерація колінного суглоба, дегенерація суглобів пальців рук і дегенерація суглобів хребта [1].
  3. Ревматоїдний артрит (РА). Це генералізована запальна хвороба, симптоми якої час від часу повторюються. Ознаками РА є біль і скрегіт у суглобах, а також ранкова скутість суглобів.
  4. Травма. Падіння на суглоб або серйозний забій можуть серйозно пошкодити кістки, хрящі та інші структури. Пошкоджений суглоб хрустить. Крім того, можуть з’явитися симптоми нестабільності, тобто стрибання суглоба.
  5. Дефіцит поживних речовин, вітамінів і речовин, що будують хрящі. Це насамперед дієта з низьким вмістом натуральних колагенових продуктів [3].

Лікування суглобів

Основу фармакологічного лікування артриту складають ліки, підібрані індивідуально відповідно до віку, стану, тяжкості та перебігу захворювання. Починати слід з місцевого лікування, де найкращий ефект мають капсаїцин і нестероїдні протизапальні препарати у вигляді гелів і мазей. Застосовувані зовнішньо, вони не тільки ефективні, але й безпечні для шлунка [1]. Вони мають міорелаксуючу дію, покращують рухливість суглобів і, що найголовніше, діють в місці виникнення болю. При їх застосуванні важливо пам’ятати, що вони не повинні бути зігріваючими засобами.

Якщо їхня дія виявляється недостатньою і біль все ще відчувається, варто доповнити їх анальгетиками з парацетамолом і нестероїдними протизапальними препаратами. Нестероїдні протизапальні препарати дуже ефективні і доступні без рецепта, але їх не слід приймати самостійно через велику кількість побічних ефектів, які вони можуть викликати в організмі. Їх слід приймати в найнижчих можливих дозах, протягом найкоротшого періоду часу [2].

Інший варіант лікування – стероїди, які швидко пригнічують запалення і забезпечують полегшення болю. На жаль, їхні побічні ефекти можуть включати втрату кісткової маси, гіпертонію, діабет і навіть депресію.

Однією з найновіших форм лікування хвороби є біологічна терапія, яку застосовують для людей, у яких інші методи не працюють. Біологічні препарати класифікуються як білки, і їхня функція полягає в тому, щоб змінити перебіг хвороби. Пацієнт приймає два види препаратів, один у формі крапель [3].

Лікарський засіб Терафлекс належить до особливого класу препаратів, призначених захищати й за можливості відновлювати ушкоджену хрящову тканину, що служить для суглобової поверхні своєрідною захисною «мантією», оберігаючи її від зношування й пошкоджень.

Література

1. F.-Z. Hua, Z.-M. Tang, Z.-R. Zhang, C.-Y. Zeng, Benefits and Mechanisms of Exercise Training for Knee Osteoarthritis, Frontiers in Physiology, 12.2021, https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphys.2021.794062/full, [dostęp: 18.01.2024 r.]

2. Матюшенко, Д. О., Хаймик, Н. В., Мозоль, А. О., & Ковтун, А. В. (2017). Патології суглобів з точки зору реабілітаційної медицини: проблеми та перспективи. Молодий вчений, (4), 208-211.

3. Snap, Crackle, Pop: What You Need to Know About Joint Noises, Cleveland Clinic, https://health.clevelandclinic.org/snap-crackle-pop-need-know-joint-noises, [dostęp: 18.01.2024 r.]