Суглоби піддаються великому навантаженню, тому артрити виникають часто, навіть у молодому віці. Вони спричиняються переважно важкою фізичною працею та інтенсивними заняттями спортом. Це проблема, яка заважає повсякденному життю, тому лікування артрозу є дуже важливим [1].
Чому хрустять суглоби?
Причини хрускоту в суглобах можуть бути найрізноманітнішими: від недостатньої фізичної активності та сидячого способу життя до серйозних захворювань [2]. Давайте розглянемо деякі з причин хрускоту в суглобах.
- Низька фізична активність. Так, тут є зв’язок. Кульшові суглоби, або інші, які не використовуються, стають “застійним”. У них накопичуються бульбашки газу, а зв’язки та сухожилля, що прикріплені навколо нього, стають жорсткими.
- Остеоартрит. Зазвичай починається після 50 років. Причиною є старече зношування суглобів. В основному вражає ті ділянки, які часто використовуються і несуть вагу, наприклад, коліна. Суть захворювання полягає в руйнуванні хряща, що оточує суглоб. Розвивається запалення і біль, суглоб може хрустіти і тріщати. Також відбувається обмеження його рухливості. Після періоду нерухомості можна відчути скутість. У людей похилого віку часто зустрічається дегенерація колінного суглоба, дегенерація суглобів пальців рук і дегенерація суглобів хребта [1].
- Ревматоїдний артрит (РА). Це генералізована запальна хвороба, симптоми якої час від часу повторюються. Ознаками РА є біль і скрегіт у суглобах, а також ранкова скутість суглобів.
- Травма. Падіння на суглоб або серйозний забій можуть серйозно пошкодити кістки, хрящі та інші структури. Пошкоджений суглоб хрустить. Крім того, можуть з’явитися симптоми нестабільності, тобто стрибання суглоба.
- Дефіцит поживних речовин, вітамінів і речовин, що будують хрящі. Це насамперед дієта з низьким вмістом натуральних колагенових продуктів [3].
Лікування суглобів
Основу фармакологічного лікування артриту складають ліки, підібрані індивідуально відповідно до віку, стану, тяжкості та перебігу захворювання. Починати слід з місцевого лікування, де найкращий ефект мають капсаїцин і нестероїдні протизапальні препарати у вигляді гелів і мазей. Застосовувані зовнішньо, вони не тільки ефективні, але й безпечні для шлунка [1]. Вони мають міорелаксуючу дію, покращують рухливість суглобів і, що найголовніше, діють в місці виникнення болю. При їх застосуванні важливо пам’ятати, що вони не повинні бути зігріваючими засобами.
Якщо їхня дія виявляється недостатньою і біль все ще відчувається, варто доповнити їх анальгетиками з парацетамолом і нестероїдними протизапальними препаратами. Нестероїдні протизапальні препарати дуже ефективні і доступні без рецепта, але їх не слід приймати самостійно через велику кількість побічних ефектів, які вони можуть викликати в організмі. Їх слід приймати в найнижчих можливих дозах, протягом найкоротшого періоду часу [2].
Інший варіант лікування – стероїди, які швидко пригнічують запалення і забезпечують полегшення болю. На жаль, їхні побічні ефекти можуть включати втрату кісткової маси, гіпертонію, діабет і навіть депресію.
Однією з найновіших форм лікування хвороби є біологічна терапія, яку застосовують для людей, у яких інші методи не працюють. Біологічні препарати класифікуються як білки, і їхня функція полягає в тому, щоб змінити перебіг хвороби. Пацієнт приймає два види препаратів, один у формі крапель [3].
Лікарський засіб Терафлекс належить до особливого класу препаратів, призначених захищати й за можливості відновлювати ушкоджену хрящову тканину, що служить для суглобової поверхні своєрідною захисною «мантією», оберігаючи її від зношування й пошкоджень.
Література
1. F.-Z. Hua, Z.-M. Tang, Z.-R. Zhang, C.-Y. Zeng, Benefits and Mechanisms of Exercise Training for Knee Osteoarthritis, Frontiers in Physiology, 12.2021, https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphys.2021.794062/full, [dostęp: 18.01.2024 r.]
2. Матюшенко, Д. О., Хаймик, Н. В., Мозоль, А. О., & Ковтун, А. В. (2017). Патології суглобів з точки зору реабілітаційної медицини: проблеми та перспективи. Молодий вчений, (4), 208-211.
3. Snap, Crackle, Pop: What You Need to Know About Joint Noises, Cleveland Clinic, https://health.clevelandclinic.org/snap-crackle-pop-need-know-joint-noises, [dostęp: 18.01.2024 r.]