Липкі краплі на листі орхідеї: причини, лікування та профілактика

З'ясування причин

При появі липкого листя у фаленопсиса, насамперед треба визначити причину виникнення такого явища. Адже це може бути обумовлено режимом поливу, треба перевірити всі листочки і розетки квітів. Важливо також простежити за температурним режимом в кімнаті з квіткою. А якщо виникла підозра на атаку комах-паразитів, то квітку ізолюють, щоб зараза не передалася іншим рослинам, інформує Ukr.Media.

Тільки визначивши правильну причину виникнення клейких виділень на листочках орхідеї, можна розробити подальшу тактику лікування. Адже це може бути цілком нешкідливий квітковий нектар — наслідок природних процесів переробки цукрів.

Фаленопсис виділяє солодку субстанцію для приманки комах, яку виділяють квіти. Але не можна виключати появу різних паразитів. Вони найчастіше не зможуть нашкодити орхідеї, оскільки миттєво загрузнуть у солодкій рідині. Але огляд необхідно зробити, щоб переконатися у відсутності небезпечних паразитів — борошнистого червця і листоріза.

Появу крапель рідини на поверхні листових пластин може спровокувати надлишок води при поливі, яка утворюється в горщику. Додатковим чинником, що провокує появу крапель, є занадто яскраві сонячні промені, а також холодне приміщення. При цьому на листках проявляються додатково до всього цятки. При таких симптомах слід захистити квітку від дії прямих сонячних променів, просушити ґрунт, подбати про дренаж і навколишню температуру.

Спровокувати появу «сліз» на листі фаленопсиса може також занадто велике внесення підгодівлі. Укупі з надмірним зволоженням ґрунту вони утворюють на листових пластинках в'язку субстанцію, що приводить до плямистостей і інших неприємностей.

Найчастіше в подібних ситуаціях слід оновити ґрунт у горщику. Тільки такий спосіб може позбавити квітку від гнилі, що веде до загибелі орхідеї.

Якщо ж фаленопсис вражений комахами-паразитами, то вони стають помітні, потрапляючи на липкі краплини. При скупченні таких комах, всередині клейких крапель на листових пластинках стають видні дрібні цяточки — це шкідники, які опинилися в полоні, загрузнувши в липкій масі. Вони розрізняються і по всій поверхні листа.

Поява рясних крапель на листках фаленопсиса може бути також проявом небезпечного захворювання — борошнистої роси. При цьому, слідом за краплями, проявляється білий наліт по всьому листу, який поступово приводить до загибелі квітки.

Як позбутися проблеми

Якщо вам вдалося встановити причини виникнення «сліз» на листі орхідеї, треба прийняти правильні заходи з усунення проблем. Слід деталізувати рекомендовані методи.

Ретельний огляд орхідеї — перший етап визначення проблеми. При цьому так само важливо переконатися в тому, що субстрат не перезволожений і немає занадто яскравого освітлення.

Якщо ж проблем у догляді немає, але орхідея «плаче», то наступний етап — можливі захворювання і шкідники. У таких випадках запасаються спеціальними препаратами для лікування і знищення шкідливих комах.

Але хімікати слід використовувати лише у тому разі, коли випробувані всі можливі засоби, що сприяють усуненню захворювань, що ведуть до появи крапель на листових пластинках фаленопсиса:

  • знижений об'єм і кількість поливів;
  • збільшена вологість повітря в кімнаті за допомогою регулярного обприскування;
  • листові пластини оброблені мильним розчином.

Найчастіше цих заходів виявляється цілком достатньо для вирішення виниклої проблеми. Іноді можна застосувати більш радикальні способи. До них можна віднести наступні:

  • замінити полив замочуванням рослини разом з контейнером в ємності з водою. Для цього в таз з теплою водою додають ліки проти грибка, і ставлять туди квітку, залишивши на поверхні стовбурову частину. Процедура триває приблизно 20 хвилин.
  • зменшити поливи в холодну пору року, при появі липких крапель на листових пластинках. Адже підвищена вологість сприяє виникненню різних захворювань, що проявляються у вигляді клейких крапель.
  • користуватися для обприскування фаленопсиса тільки відстояною водою кімнатної температури. Дуже хороший ефект дає таке обприскування, коли у воду додають трохи лікарського засобу від грибка.
  • зібрати комах-паразитів з листя орхідеї вручну. Якщо їх чисельність не стала критичною, і вони ще не встигли масово вразити весь кущ, то така міра дуже ефективна.

При появі липких крапель на фаленопсисі влітку, можливою причиною може бути занадто сухе повітря в кімнаті, де знаходиться рослина. У таких випадках хороший ефект дає регулярне використання теплого душу, змиваючи таким чином всякі забруднення і липкі плями.

Головне — правильно розпізнати причини виникнення липких крапель на кущику. Наприклад, навіть недолік світла може спровокувати захворювання борошнистою росою, в результаті чого з'являються краплі на листі.

Профілактика

Якщо навіть поява крапель на листових пластинках орхідеї має цілком невинне пояснення, не пов'язане з проявом небезпечних захворювань і появою шкідників, то все одно слід дотримуватися деяких профілактичних заходів. Вони не дадуть розвинутися патології, допоможуть виростити красиву і здорову квітку.

Основною і найголовнішою умовою профілактики вважається дотримання правил при розведенні і догляді за цим екзотом. Сюди входить весь комплекс заходів, пов'язаних з систематикою і об'ємом вологи, необхідної рослині в різний час року. До них же відносять організацію і періодичність добрив, правила освітлення, температурний режим, процентний вміст вологи в повітрі.

Не менш важливим є регулярний зовнішній огляд куща. Це дозволить вчасно помітити появу клейких крапельок, і негайно вжити заходів щодо встановлення причин їх появи. Адже, як відомо, найчастіше це може бути причиною дуже небезпечного ураження.

В цілях попередження можливого поширення патології на інші квіти, кущик, що «плаче» слід відразу ж прибрати подалі, а вже потім приступати до вирішення проблеми, визначаючи причини і лікування.

Сьогодні існують також спеціальні засоби, які застосовують в якості профілактики різних патологій орхідеї, які зміцнюють імунітет і не дають розвиватися хворобам.

Висновок

Вирощуючи в домашніх умовах орхідеї, треба враховувати їх вимоги до догляду. Тому, при виявленні на листових пластинках рослини незрозумілих липких крапель, краще відразу скласти план першочергових дій. Першим ділом, звернувши увагу на умови утримання квітки, змінити, якщо потрібно, режим поливу, вологість і освітленість в кімнаті. Адже не прийняті вчасно заходи можуть привести до загнивання коренів і навіть загибелі ніжної красуні-орхідеї.

Джерело