Кімнатна азалія: догляд у домашніх умовах, пересадка, хвороби

Азалія привертає увагу любителів рослин своїм пишним цвітінням, яке починається в основному в холодну пору року, коли особливо не вистачає яскравих фарб. Як кімнатна квітка, азалія може тішити око різноманіттям відтінків — вона буває білою, рожевою, бузковою, червоною, пурпуровою і навіть багатобарвною. Але є нюанс: азалія — це примхлива рослина, і догляд за нею досить складний, інформує Ukr.Media.

Що таке азалія?

Кімнатна азалія хоч і є невеликим кущиком заввишки не більше пів метра, є родичкою садового чагарнику рододендрона (Rhododendron). Але на відміну від своїх садових побратимів, кімнатні рододендрони називають саме азаліями.

Пагони азалії сильно гілкуються, мають темно-зелене шкірясте листя овальної форми, а під час цвітіння покриваються шапкою ніжних і водночас яскравих суцвіть.

Основних видів азалії в горщику два:

 • Найпоширеніший — азалія індійська (індіка), вона ж рододендрон Сімса (Rhododendron simsii). Квіти цієї кімнатної азалії можуть бути як простими, так і махровими, розміром чотири-п'ять сантиметрів.
 • Азалія японська, вона ж рододендрон тупий (Rhododendron obtusum), не така популярна. Квіти у цього різновиду дрібніші, проте її можна вирощувати і у відкритому ґрунті.

У квіткових магазинах найчастіше продаються гібридні сорти азалії індіка.

Найпопулярніші сорти індійської азалії:

 • Вервеніана має рожеві з білою кромкою по краях напівмахрові квіти розміром близько восьми сантиметрів у діаметрі, цвіте більше пів року;
 • Макс Шеме — сорт з великими махровими квітами, цвіте 130 днів на рік;
 • Адвентсглокен — сорт з великими простими квітами малинового відтінку, що тримаються до 20 днів;
 • Ніобе біла — розлогий кущ з білими махровими квітами, які не в'януть протягом 80 днів;
 • Шнє — пізньоквітучий високорослий сорт, квітки напівмахрові, тримаються на рослині близько 130 днів.

Збираючись придбати азалію, не забувайте, що їй потрібні особливі умови утримання. Навіть через невеликі коливання температури або порушення режиму поливу рослина може скинути квіти або зовсім загинути. Тому догляд за азалією досить складний, і до цього треба бути готовим.

Як вибрати азалію при покупці?

Краще брати ті рослини, на яких зав'язалися перші бутони. Оцініть кущ візуально: на ньому не повинно бути пошкодженого листя, а ґрунт у горщику не повинен бути пересушеним. Якщо рослина надто маленька, має тонкі, слабкі пагони, то квітка, швидше за все, загине.

Купуючи вже квітучу азалію, пам'ятайте, що її не можна відразу пересаджувати в новий горщик.

У новому горщику вже квітуча азалія навряд чи приживеться, тому для пересадки краще дочекатися закінчення цвітіння. А ось рослину з ледь помітними бутонами необхідно відразу пересадити в новий горщик. Для цього спочатку виберіть відповідний ґрунт.

Який ґрунт потрібен азалії?

Ґрунт має бути кислим, цій рослині не підходять нейтральні та лужні ґрунти. Тому при покупці готових фасованих ґрунтових сумішей вибирайте тільки спеціальні, на упаковці яких зазначено, що вони призначені для азалій та рододендронів.

Можна змішати ґрунт самостійно, але за відсутності досвіду буде непросто дотримати необхідний рівень кислотності. На дно горщика обов'язково потрібно укласти шар дренажу завтовшки два-три сантиметри.

Як вибрати горщик?

Азалії не потрібно багато місця, горщик повинен бути максимум на три сантиметри ширше кореневої грудки. Коріння цієї квітки розходиться вшир, по поверхні, тому вибирайте неглибоку ємність. Дно горщика обов'язково повинно мати дренажні отвори.

Яке освітлення підходить азалії?

Азалії люблять яскраве, але розсіяне світло, пряме сонячне проміння може спричинити опіки. Проте тінь цим рослинам теж підходить. Найкраще поставити азалію у світле місце поряд із вікном.

Взимку, перед цвітінням і під час нього, азалію слід підсвічувати фітолампою.

Яка температура повітря необхідна азалії?

Оптимальна температура повітря — один із головних факторів успіху при вирощуванні азалії. Ці рослини надають перевагу холоду, 15-17 градусів поза періодом цвітіння, а під час закладки бутонів температуру можна знижувати до 10-12 градусів.

Жару азалія не виносить, її межа — 20 градусів. Тому в спеку рослину треба тримати в кімнаті з кондиціонером, але не ставити її під прямий повітряний потік.

Гірше, ніж спеку, азалії переносять температурні перепади, особливо під час формування бутонів — такі стрибки можуть спричинити їхнє опадання.

Влітку азалії необхідно виносити на балкон. При цьому не слід забувати про притінення та захист від прямих сонячних променів.

Взимку найкращі умови квітки можна забезпечити на утепленому заскленому балконі. У заміському будинку азалія почувається чудово на прохолодній веранді.

Яка вологість повітря підходить азалії?

Для кімнатних азалій потрібна вологість не нижче 70 відсотків, тому їх у жодному разі не можна розміщувати поблизу опалювальних приладів. Підтримувати необхідний рівень вологості можна шляхом частого обприскування, так і за допомогою установки зволожувачів.

Для обприскування найкраще підійде дрібнодисперсний пульверизатор, але під час цвітіння потрібно намагатися, щоб краплі води не потрапляли на квітки, вони від цього темніють. Можна також поставити поруч із рослиною ємності з водою або вологим мохом.

Як часто поливати азалію?

Поливати азалію теж не так просто. Їй потрібен вологий ґрунт, але надлишку води вона теж не терпить. Тому треба стежити, щоб земля завжди була трохи зволоженою.

Під час цвітіння поливати азалію треба більше, ніж у звичайний час. Воду, що залишилася в піддоні після поливу, слід одразу злити.

Щоб у спеку ґрунт не пересох і при цьому не залити азалію, можна періодично використовувати нижній полив — для цього горщик з рослиною ставлять у таз із прохолодною водою.

Поливати азалію бажано м'якою водою, що відстоялася. Раз на два тижні у воду для поливу корисно додавати трохи лимонного соку, щоб підтримувати кислотність ґрунту.

Крім того, важливо стежити за температурою води — у спеку можна охолодити азалію холодною водою, головне — пам'ятати про неприпустимість сильного перепаду температур. Вода повинна бути лише на кілька градусів холодніша за повітря.

Як підживлювати азалію?

Підживлювати азалію потрібно лише спеціальними засобами для рододендронів і тільки в рідкому вигляді. Частота підживлення залежить від пори року.

Як часто підгодовувати азалію протягом року:

 • навесні та влітку, в період активного зростання зелені — один раз на тиждень, одночасно з поливом, дозування вказано в інструкції;
 • взимку та восени, в період закладання бутонів — один раз на місяць.

Як обрізати та прищипувати азалію?

Азалії потребують регулярного формування крони — для надання кущу красивої форми та рясного цвітіння. Обрізка проводиться після того, як рослина відцвіте.

Порядок обрізки рододендрона:

 • Видалити зів'ялі квіти.
 • Укоротити всі пагони на чотири-п'ять сантиметрів.
 • Проведіть санітарну обрізку — видалити слабкі, сухі та не квітучі пагони.
 • З появою нових пагонів їх потрібно прищипувати — це робиться після появи третьої пари листя.
 • Коли зав'яжуться бутони, слід видалити бічні гілки, що ростуть біля квіткових бруньок.
 • Під час цвітіння треба акуратно знімати квіти, що засохли, в міру їх появи — це істотно продовжить період цвітіння.
 • Як пересаджувати азалію?

  Рослину пересаджують лише після того, як вона відцвіте та перейде в період спокою. Протягом перших трьох-чотирьох років потрібна щорічна пересадка, потім її можна проводити раз на три-чотири роки.

  Якщо ви бачите, що з дренажних отворів горщика стали вилазити коріння, значить, настав час пересаджувати квітку. Робіть це дбайливо, оскільки коріння у азалії тендітні, їх легко пошкодити.

  Під час пересадки по можливості зберігайте в цілості земляний ком. Новий горщик має бути в діаметрі на два-три сантиметри більше за старий, ґрунт підсипайте потроху, не утрамбовуйте його.

  Як розмножувати азалію?

  Азалії розмножують живцями — їх нарізають влітку з молодих пагонів, які ще не встигли задеревеніти.

  Покрокова інструкція з розмноження азалії:

 • Наріжте живці довжиною близько восьми сантиметрів, листя з них видалити, залишивши лише верхні.
 • Живці висадити в ґрунт на глибину два-три сантиметри.
 • Ґрунт зволожити, накрити ємність прозорим ковпаком, залишити в теплому місці.
 • Кожні кілька днів знімати ковпак для провітрювання.
 • Якщо на живцях з'являться квіткові бруньки, їх потрібно видалити.
 • Через півтора-два місяці з'являються молоді пагони, які розсаджують по окремих горщиках.
 • Хвороби кімнатної азалії

  Сіра гнилизна

  • Симптоми: сірі плісняві плями на листі.
  • Причини: неправильний полив.
  • Лікування: видалення всіх частин, що загнили. Саму рослину і ґрунт потрібно обробити фунгіцидними препаратами.

  Коренева гниль

  • Симптоми: листя в'яне, пагони падають.
  • Причини: надлишковий полив, застій води у горщику чи піддоні.
  • Лікування: рослину витягти з горщика, почорнілі, слизові корені видалити, решту замочити в розчині марганцівки або фунгіцидного препарату. Після цього пересадити азалію у новий ґрунт.

  Хлороз

  • Симптоми: листя бліднуть, сохнуть і відмирають.
  • Причини: недостатня кислотність ґрунту.
  • Лікування: у воду для поливу слід додати лимонний сік або розчин лимонної кислоти, у запущених випадках необхідно пересадити кущ у свіжий ґрунт високої кислотності.

  Шкідники азалії

  Головні вороги рослини — павутинний кліщ, білокрилка, щитівка та попелиця. При незначному ураженні можна просто обмити кущ мильним розчином, роблячи це тричі з перервою на кілька днів.

  Якщо шкідників багато, азалію слід обробити препаратами Актеллік або Фітоверм — у разі попелиці та білокрилок, або Актарою — від павутинного кліща, щитівок та трипсів.

  Безумовна краса азалії, звичайно, компенсує всі труднощі догляду за нею. Так що тим, хто не лінується дотримуватися всіх правил, рослина віддячить за турботу пишними та яскравими квітами.

  Джерело