Як виховати в дитині любов до читання — головні поради

Питання про те, як виховати в дитині інтерес та любов до читання, до якісної літератури та поезії, турбує не одне покоління батьків.Сучасні мами й тати часто скаржаться на те, що гаджети та соціальні мережі замінили дітям книги. Чи можливо в наш час пробудити в дитині любов до читання? Що потрібно робити, щоб малюк читав багато і з задоволенням, інформує Ukr.Media.

Читайте дитині вголос

Любов до читання краще пробудити з раннього дитинства — вже з 9-10 місяців можна починати читати дитині казки, саме у цьому віці у неї формується перший словниковий запас. Дітям до року краще читати по 15-20 хвилин на день, для п'ятирічок можна збільшити цей час до 60 хвилин. Головне — читати малюку регулярно, в затишній теплій атмосфері, можливо перед сном, тоді в нього залишаться найприємніші спогади.

Читайте книги дитині доти, доки вона не навчиться робити це самостійно. Спробуйте оточити малюка різними цікавими творами, і якщо вона каже, яку казку хотіла б почути сьогодні, обов'язково беріть це до уваги.

Читання вголос — це чудовий ритуал, який прищеплює любов до книжок та зближує дітей та батьків. Не нервуйте і не злитесь на дитину, якщо вона щоразу просить читати один і той же твір — подібна ситуація абсолютно нормальна для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Найчастіше це означає, що ця книга відповідає емоційному стану малюка в цей період. Навіть якщо ви вже встигли вивчити твір напам'ять, намагайтеся читати виразно та емоційно.

Зробіть читання сімейною традицією

Запропонуйте дитині, наприклад, раз на тиждень влаштовувати вечори читання, в рамках яких ви по черзі читатимете один одному вголос або кожен читатиме свою книгу, якщо дитина вже досить доросла. Розкажіть їй, що така традиція була у сім'ях царів та великих письменників. А ще можна заварити смачний чай, спекти спеціально для цього вечора пиріг і провести час у затишній домашній атмосфері.

Можна також разом ходити до бібліотеки чи гарної книгарні. Вибирайте книги для кожного члена сім'ї, виходячи з його інтересів. Після покупок можна зайти в кафе або прогулятися парком і з'їсти морозиво — тоді похід до книгарні захочеться повторити якнайшвидше.

Також корисно разом обговорювати прочитане. Постарайтеся знайти час і прочитати щось із того, що цікаво вашій дитині, нехай навіть це буде комікс про супергероїв, яких ви не знаєте. Це стане гарною мотивацією для дитини читати і ділитися з вами враженнями.

Дозвольте дитині самостійно вибирати книги

Багато батьків вважають, що вони краще знають, що дитині слід читати, і часто пропонують книги, які не підходять за віком та інтересами. Тому рекомендуємо прислухатися до переваг малюка і вибирати ті книги, читання яких принесе йому задоволення.

Зробіть так, щоб дитина сприймала читання як хобі, до якого хочеться якнайшвидше повернутися.

Список обов'язкової літератури так чи інакше доведеться освоїти в рамках шкільної програми, тому вибір книг для вільного читання можна залишити на розсуд дитини.

Підберіть оптимальний формат книги

Підбирайте книги відповідно до віку дитини: для найменших читачів найкраще підійдуть видання з великим шрифтом і великою кількістю картинок, у 8-9 років можна вибирати об'ємніші та не такі барвисті варіанти.

Також можна запропонувати малюкові купувати книги з якоїсь певної серії, діти часто захоплюються колекціонуванням, це може стати ще однією мотивацією читання.

Найкраще читати менше, але регулярно

Якщо дитина тільки вчиться читати, не починайте одразу з великих обсягів. Тут більше значення має регулярність — нехай це буде пара сторінок, зате щодня. Бажано, щоб читання було в той самий час, так у дитини сформується звичка.

Не лайте маленького читця, якщо, на вашу думку, він читає надто повільно, головне — практика, а з нею прийде висока швидкість читання та сприйняття інформації.

Перетворіть читання на гру

Сидіти смирно і читати дошкільнику швидко набридне, і він почне відволікатися, тому намагайтеся урізноманітнити процес. Варіантів може бути багато, все залежить від вашої фантазії: читання за ролями, розігрування сценки з книги, малювання ілюстрацій до улюблених моментів, приготування страв із книги, складання загадок про героїв і таке інше.

Книги не повинні ставати обов'язком або тим більше покаранням.

Подавайте особистий приклад

Діти в будь-якому віці копіюють нашу поведінку та звички, тому вони щиро не розуміють, навіщо їм робити те, без чого чудово обходяться батьки. Намагайтеся самі регулярно приділяти час читанню, нехай це буде всього 15-20 хвилин на день, головне, щоб дитина бачила вас із книгою.

Також поділіться з ним власним дитячим читацьким досвідом, розкажіть, які книги цікавили вас у дитинстві. Якщо ви мало читали, не намагайтеся прикрасити дійсність, навпаки, чесно розкажіть, чому ви раніше не читали: можливо, складно було дістати цікаві книги чи батьки наполягали на тому, щоб ви читали лише шкільну програму.

Не тисніть на дитину і не змушуйте її читати через силу

Якщо в сім'ї одні діти люблять читати, інші ні, не порівнюйте їх між собою. Читання — це не змагання. Через порівняння дитина може втратити впевненість у своїх силах і замкнутись у собі. Не варто говорити: "Маша — молодець, вона за літо прочитала 20 книг, а ти тільки одну". Хваліть дитину щоразу, коли бачите її з книгою, незалежно від того, скільки вона прочитала.

Намагаючись зацікавити дитину читанням, важливо не досягти протилежного ефекту — книги не повинні ставати обов'язком чи тим більше покаранням. Намагайтеся зробити так, щоб дитина сприймала читання як відпочинок, хобі, до якого хочеться якнайшвидше повернутися. Поринути у світ улюблених героїв — що може бути захоплюючим?

Джерело