Як і коли обривати листя у помідорів і для чого це потрібно

На перший погляд, дане питання не є серйозним і не вимагає уваги. Однак думки овочівників давно розділилися. Хтось видаляє з кущів томатів все зелене листя, хтось його проріджує, хтось повністю залишає. У чому причина такої розбіжності? Виявляється, у недостатньому розумінні того, яким чином відбуваються механізми росту і дозрівання плодів, інформує Ukr.Media.

Велика кількість листя в прикореневій частині погіршує провітрювання. Якщо багато листя, то і процеси випаровування вологи відбуваються інтенсивніше. Якщо ж видалити їх, то більше корисних речовин піде в плоди рослини. Слідуючи цим аргументам, частина дачників регулярно видаляють листя томатів.

Однак у цьому питанні існує безліч різних нюансів. Під час пересадки розсади помідорів з теплиці у відкритий ґрунт слід прибрати пару нижніх листків. Це дасть можливість глибше посадити рослину в ґрунт, щоб сформувалися додаткові корені. Займаючись томатами, потрібно дбати не про зеленіючі листки та пагонах, а про майбутнє плодоносіння. Тому азотні добрива не слід застосовувати понад міру. Томати будуть пишно зеленіти, а процес плодоношення затримається.

Коли розсада вкорениться і почне зростати, поступово можна видалити нижнє листя (близько п'яти або шести). Ця процедура дійсно допомагає зробити комфортним для рослини процес вентиляції повітря в прикореневій зоні. У підв'язаних томатів обов'язково слід прибирати ті листки, які стикаються з землею. Це робиться з метою профілактики захворювань, оскільки місце зіткнення з вологою землею стає джерелом різних інфекцій. Не зайвим буде трохи прорідити листя середнього ярусу куща томатів. Тут вони затінюють плоди.

Однак захоплюватися видаленням листя не слід. Кожна доросла рослина повинна мати не менше 12-13 листових пластин на кущі.

  • По-перше, це необхідно для системи випаровування (вентиляції куща). Особливо важливий цей процес в південному кліматі, коли томати ростуть на відкритій для сонячних променів грядці. Щоб підтримувати свій комфортний стан, рослині потрібно випаровувати вологу.
  • По-друге, листя необхідне для живлення рослини, адже корисні речовини надходять не лише через кореневу систему. Крім того, поживні речовини з коренів потрапляють в плоди тільки після того, як під впливом денного освітлення в листі відбудеться фотосинтез. Тому, якщо прибрати забагато листя, то різко погіршаться смакові якості плодів. Навіть якщо помідори будуть червоного кольору з визрілим насінням, співвідношення в плодах кислот і цукрів буде вже зовсім інше.

Отже, підіб'ємо підсумок міркуванням

Листя для помідора — така ж необхідна частина рослини, як коріння чи стебло. Але якщо наша мета — підвищити врожайність і зміцнити рослину, то старе пожовкле листя однозначно підлягає видаленню. Воно принесе можливі інфекції та захворювання рослині. Також слід обривати листя, що ростуть з північної сторони куща, щоб кущ краще освітлювалася сонцем. Обривати потрібно і ті листи, які загущують прикореневу частину куща.

Підлягають видаленню ті пагони та листя, які знаходяться на плодовій кисті, щоб сили рослини були направлені на формування плодів, а не нарощування зеленої маси. Якщо листя не видаляти, то плоди будуть дрібними. З цією ж метою рекомендують відщипувати верхівку куща томату. Але коли утворюється 8 плодових кистей, то верхівку потрібно припиняти відщипувати. Зазвичай ці кисті формуються в кінці липня або на початку серпня.

Джерело