Гренландія: 20 цікавих фактів з життя на острові

Більшість людей на питання про те, що вони знають про Гренландії, повідало про холодну країну десь на півночі. Але Гренландію можна описати куди ширше й цікавіше. Займаючи площу більш ніж 2 мільйони квадратних кілометрів, вона є найбільшим островом в світі, хоча в той же час населення всього 56 тисяч чоловік дозволяє Гренландії побити рекорд по найнижчій щільності жителів. За географічним мірками належить Північній Америці, але політично і культурно пов'язана з Європою, Гренландія – дивовижна країна, яку дійсно варто відвідати і наведені нами 20 цікавих фактів про неї напевно зможуть вас в цьому переконати, інформує UkrMedia.

Багата історія

Незважаючи на надзвичайно холодний клімат Гренландія була заселена вже в 2500 році до н. е. З тих часів на цьому острові встигли пожити різні народи, включаючи представників арктичних племен, що нині мешкають на території Канади, а також вікінгів і інуїтів. Сьогодні населення країни складається з гренландських інуїтів (89%) і суміші європейських народів (11%).

Чудові гори

Основний масив ландшафту Гренландії не підноситься більше ніж на 1500 метрів, однак на острові є піки, які досягають тисячі метрів. Найвища гора (3700 метрів заввишки) називається Гуннбйорн.

Альпінізм та скелелазіння

Спортсменів-екстремалів зі всього світу в Гренландії приваблюють не тільки гори, але також і дивовижні місцеві льодовики, що пропонують відмінні умови для альпінізму і скелелазіння.

Затока Скорсбі

Розташована на східному узбережжі Гренландії, ця затока зі скелястими берегами є найбільшою і найдовшою у світі. Вона має деревоподібну структуру, основний сегмент якої тягнеться приблизно на 110 кілометрів.

Північно-східний гренландський національний парк

Заснований в 1974 році Північно-східний національний парк вважається найбільшим і найбільш північним у світі національним парком, маючи площу в 972 тисячі квадратних кілометрів.

Унікальна арктична фауна

Гренландія служить будинком для великої кількості різноманітних видів тварин, в тому числі білих ведмедів, китів-гребучий, вівцебиків, лемінгів, моржів, рідкісних арктичних вовків, а також близько ста видів птахів.

Несподівано багата флора

Попри те, що у багатьох може скластися враження про Гренландія, як перманентно заморожене і засніжене місце, в ній є періоди, коли починає пишно і яскраво цвісти місцева рослинність. Виявляється, на просторах цієї країни можна виявити більш ніж 500 різних видів рослин.

Нуук

Якщо ви трохи переситилися чарівністю гренландської дикої природи, варто відвідати місто Нуук, найбільше на острові і є його столицею. Спочатку воно було лише невеликим рибальським селищем, сьогодні Нуук виступає економічним, культурним, торговим і політичним центром країни.

Музеї

Багата давня історія острова знаходить своє відображення в його чудових музеях, які дозволяють відвідувачам відправитися в подорож, повну відкриттів і дивовижних фактів насиченого минулого Гренландії. Національний музей, що знаходиться в місті Нуук, має в своєму розпорядженні різні експонати, пов'язані з археологією, історією та мистецтвом, а також зберігає заморожені мумії місцевих жителів, які померли багато століть назад.

Гарячі джерела

Як би парадоксально це не звучало, але на крижаному північному острові в достатку є гарячих джерел. На всій території Гренландії можна зустріти сотні подібних об'єктів. Найбільш популярні з них, розташовані на острові Унатрог, які являють собою природні резервуари, температура води в яких може досягати 60 градусів.

Північне сяйво

У ясні зимові місяці темне небо Гренландії часто дарує людям можливість насолодитися дивовижним природним світловим шоу з зеленими, синіми і навіть червоними сполохами. Кращий час для спостереження за цим явищем – період з листопада по березень.

Крижаний фіорд Ілуліссат

Внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в 2004 році, цей фьорд розташований на заході острова в затоці Диско. Саме в цьому місці можна своїми очима побачити процес сповзання льодовика в воду. Перебіг зі швидкістю 20-35 м на добу щорічно виносить в океан близько 20 мільярдів тонн айсбергів.

Спостереження за китами

Любителів тварин, безумовно, полонить вид кита, який пропливає неподалік. Протягом літніх місяців в Гренландії можна поспостерігати за життям горбатих китів, фінвалів, малих полосатиків і інших мешканців океану, які спокійно ковзають серед айсбергів.

Катання на собачих упряжках

Ще однією дивовижною пригодою, яку дарує Гренландія, безумовно, є катання на собачих упряжках. Гіди заявляють, що саме цей спосіб пересування оптимальний для повноцінного обзору і дослідження унікальної арктичної природи. На відміну від багатьох інших північних районів, тут катання на собачих упряжках являє собою справжній елемент повсякденного життя.

Полярний дайвінг

Місцеві фіорди, без сумніву, приголомшливо красиві. Однак ще більше естетичне задоволення можна випробувати, милуючись ними з вельми оригінальною точки: занурившись в їх крижані води. Досліджуючи затоки і льодовики за допомогою дайвінгу, можна побачити також вражаючі уламки корабельних аварій, представників місцевої морської фауни і флори.

Каякінг

Не менш чудовим способом помилуватися на природні красою Гренландії є каякінг, який поряд з собачими упряжками виступає ключовим транспортним рішенням місцевого населення. До речі, винайдений каякінг був саме на цьому острові, причому це відбулося як мінімум 4000 років тому.

Північне сонце

Дивовижне природне явище, яке трапляється в літні місяці в районах Арктики і Антарктики, є Сонце, яке залишається видимим опівночі за місцевим часом. Гренландія є одним з кращих місць, де можна стати свідком цього неймовірного видовища.

Гренландська кухня

Суворий арктичний клімат змусив місцевих жителів проявити велику винахідливість у справі приготування їжі. Ключовим компонентом більшості місцевих страв виступають морепродукти, в числі яких креветки, краби і така риба, як тріска, форель, арктичний голець та легендарний гренландський палтус. Фрукти і овочі в багатьох випадках не входять в основу гренландської кухні.

Гренландці

Як уже згадувалося, населення Гренландії відрізняється вкрай низькою щільністю, що, ймовірно, і позначається на дружелюбності місцевих жителів по відношенню до сусідів і іноземців. Гренландців прийнято вважати веселими, спокійними людьми, які не сприймають себе занадто серйозно, однак завжди вміють оперативно вирішувати проблеми.

Снігоходи

Для приїжджих цей вид транспорту виглядає як модний атрибут заможного життя, проте з точки зору місцевих жителів снігоходи виступають невід'ємною частиною побуту. У деяких областях острова снігоходи є єдиним доступним засобом транспорту, і багато людей навіть використовують їх, щоб дістатися до роботи.

Джерело