Ефективні методи боротьби і профілактика маленьких жучків на орхідеї

Всі рослини, в тому числі і орхідеї, іноді піддаються нападу комах-шкідників. Зі статті ви дізнаєтеся, наскільки небезпечні худі маленькі жучки в орхідеї, і як з ними боротися, інформує Ukr.Media.

Опис шкідника

Щоб розпочати активну боротьбу, необхідно визначити, про якого саме шкідника йде мова. З'ясувати це можна за зовнішнім виглядом жучка. Для цього рослину слід уважно оглянути. Крім цього, вид шкідника можна визначити за його укусами.

Цитрусовий борошнистий черв'як

Борошнистий черв'як являє собою білу, волохату точку розміром до 5 мм. Улюбленими місцями цієї комахи є пазухи листя орхідеї. Там його досить складно помітити. Але коли членистоноге розмножується дуже інтенсивно, то особини заселяють усю рослину. В основному ці маленькі пухнасті черв'яки розташовуються на зворотному боці листя і черешків квітки.

Величезної шкоди орхідеї приносить самка борошнистого черв'яка. Вона має набагато більш розвинену ротову порожнину, за допомогою якої легко прокушує тканини рослини. Згодом ці укуси призводять до істотного зниження імунітету кімнатного вихованця.

Небезпека цього виду паразитів полягає в тому, що самка розмножується без участі самця, за раз відкладаючи до 500 яєць. Таким чином, всього через кілька днів після того, як завелися ці шкідники, вони заселяють весь горщик, чим ставлять під загрозу нормальний розвиток орхідеї.

Щетинистий борошнистий черв'як

У цього виду паразитів так само, як і в попереднього, небезпеку становлять тільки самки. Вони худі, досягають 4 мм у довжину, мають червонуватий відтінок тулуба і білосніжний ворс. Борошнистий черв'як має маленькі лапки, завдяки яким дуже швидко пересувається. На кінці тіла розташовані кілька відростків.

Характерною особливістю щетинистого борошнистого черв'яка вважається те, що після себе він залишає липкий слід — падь, завдяки якій визначити локалізацію паразитів набагато легше.

Позбутися від жучків, які з'явилися в горщику, досить складно. Це зумовлено швидкими темпами їх розмноження. Так, за рік може змінитися кілька поколінь комах. Шкідники мають ротовий апарат сисного типу. З його допомогою вони проколюють тканини орхідеї, впорскують в рослину речовину, що сповільнює ріст і розвиток квітки.

Відео «Білі жучки на орхідеях: що робити?»

У цьому відеосюжеті розповідається, як позбавитися від черв'яка на кімнатних квітах.

Ознаки ураження

Основними ознаками, що вказують на те, що орхідею атакували паразити, вважаються:

  • Білий наліт на листках. Борошнисті черви, як правило, залишають після себе липковатий білий наліт, на який прилипає пушок шкідника.
  • Деформація листя і квіток. Жучки, проколюючи тканини рослини, з часом помітно деформують їх.
  • Грудки в ґрунті. При уважному огляді ґрунту квітникар може помітити білі грудочки, якими і є ці шкідники.

Причини появи шкідника

Перш, ніж приступати до боротьби з членистоногими паразитами, необхідно з'ясувати причини їх появи:

  • Неправильний полив. Занадто перезволожений або, навпаки, пересушений ґрунт створює сприятливі умови для появи жучків.
  • Недостатня вологість повітря. Сухе повітря здатне спровокувати зараження.
  • Дефіцит світла. При недоліку освітлення рослина набагато вразливіша для різних шкідників і грибкових хвороб.
  • Низька температура в приміщенні.
  • Нехтування гігієнічними процедурами. Якщо квітникар не видаляє сухі і хворі листя, ймовірність зараження паразитами зростає.
  • Відсутність карантину. Якщо уражена рослина довго стоїть поруч зі здоровими, останні досить скоро також заразяться.

Основна небезпека появи у квітковому горщику черв'яків полягає в тому, що вони живляться соками рослини, що стрімко знижує її імунітет. Крім того, шкідники створюють своєрідний наліт на тканинах орхідеї, за рахунок чого порушується нормальний газообмін рослини і навколишнього середовища.

Ефективні методи усунення шкідників

Враховуючи невеликі розміри паразита, розпізнати і вивести його дуже складно. Для цього застосовують цілий комплекс процедур.

Механічне видалення

Перше, що потрібно зробити, запримітивши маленьких шкідників — перемістити квітковий горщик в іншу кімнату. Це запобігатиме зараженню інших рослин. Далі слід уважно оглянути листя орхідеї на наявність паразитів. Білі точки можна видалити ватною паличкою, змоченою в мильному розчині. Також рекомендується протирати листя кімнатної рослини ватним тампоном, просоченим розчином господарського мила.

Якщо ступінь зараження дуже висока, необхідно позбавити рослину від старого листя. Якщо борошнисті черв'яки були помічені в коренях, квітку слід пересадити.

Народні засоби

Коли ситуація запущена, квітникар повинен вдатися до народних методів боротьби:

  • Вода і олія. Маслянистий розчин, приготований в пропорції 3 ст. л. рослинної олії на 3 л води, перекриє паразитам доступ кисню і створить рослині своєрідну захисну оболонку. Цією сумішшю необхідно обприскувати рослину до 3 разів на добу.
  • Часникова настоянка. 5 зубчиків часнику потрібно залити 0,5 л окропу. Настояною протягом декількох годин рідиною, за допомогою ватного диска, слід протирати листя орхідеї.
  • Розчин мила і спирту. 15 мл спирту потрібно з'єднати з 1,5 ст. л. натертого на дрібній тертці господарського мила. Цю суміш необхідно залити 1 л води. Приготованим засобом обробляються листя орхідеї раз в тиждень. Курс лікування становить 1-1,5 місяця.
  • Апельсинова шкірка. 100 г апельсинової шкірки потрібно залити 2 л окропу і настояти протягом 24 годин. Розчином слід обприскувати листя і квітконоси орхідеї.

Хімічні препарати

Якщо ступінь зараження шкідниками висока, то багато квітникарів вдаються до хімічних методів знищення паразитів. На ринку інсектицидів найбільшою популярністю користуються:

  • «Банкол»;
  • «Біотлін»;
  • «Актара»;
  • «Конфідор Екстра»

Застосовуючи ці препарати, важливо слідувати інструкції. Обробку рекомендується робити раз в 2-3 тижні.

Майте на увазі, що з часом у паразитів формується стійкість до отрути, що входять до складу інсектицидних препаратів.

Профілактика появи білих жучків

Щоб запобігти зараженню орхідеї членистоногими паразитами, слід дотримуватися профілактичних заходів:

  • Вибір у квітковому магазині здорової рослини. Перед придбанням квітки її необхідно уважно оглянути на наявність пошкоджень і слідів паразитів. Ґрунт в горщику повинен бути чистим, без білих домішок.
  • Не ставити рослину поряд з харчовими продуктами. У такому місці шкідники заведуться дуже швидко.
  • Проводити регулярні огляди орхідеї на наявність характерних плям, слідів життєдіяльності черв'яків.
  • Якщо влітку квітковий горщик знаходиться на відкритому повітрі, розташовувати його потрібно якомога вище від землі. Це ускладнить комахам доступ до квітки.
  • Час від часу потрібно промивати ґрунт у горщику під проточною водою.
  • Влаштовувати регулярне просушування землі.
  • Розвішування поблизу квітки липкі стрічки, які є пастками для багатьох комах.
  • Профілактична обробка листя, стебел і квітконосів рослини розчином господарського мила.
  • Своєчасна обрізка. Видалення млявих, гнилих і старих листків вважається обов'язковою процедурою. Адже саме там найчастіше і заводяться борошнисті черв'яки та інші шкідники.
  • Щоб уберегти свого зеленого вихованця від настирливих і небезпечних паразитів, слід приділяти особливу увагу профілактичним заходам. Саме правильний полив, освітлення, вологість повітря і регулярна обрізка вважаються запорукою здорової орхідеї.

    Джерело