Чим небезпечний синдром апное сну (САС)

Повноцінний нічний сон значною мірою впливає на наше самопочуття, здатність організму протистояти захворюванням та стресам, відбивається на зовнішньому вигляді. Що ж таке апное? Це патологія, пов’язана з різким зменшенням чи повною зупинкою дихання під час нічного відпочинку. Вона може стати причиною систематичних головних болей, слабкості і сонливості, зниження концентрації уваги та працездатності та спровокувати розвиток серйозних захворювань.

За статистикою, у всьому світі від даного синдрому страждають 1 мільярд людей, більшість з яких не діагностовані та не лікуються. Той чи інший ступінь апное із симптомами присутній у 8-16% дорослих. САС зустрічається у чоловіків у 4 рази частіше, ніж у жінок та у 7 разів частіше у людей з ожирінням ніж з у тих, що мають нормальну вагу.

Синдром апное сну – різновиди

Існує кілька різновидів синдрому апное сну, заснованих на різних характеристиках та причинах. Деякі з них включають:

  • обструктивне апное сну (ОАС): це найпоширеніший тип синдрому апное сну. Він виникає через тимчасове блокування дихальних шляхів під час сну, найчастіше через розслаблення м’язів горла та язика. Зазвичай супроводжується хропінням;
  • центральне апное сну (ЦАС): цей тип синдрому полягає у тому, що мозок не відправляє правильні сигнали м’язам, контролюючим дихання, під час сну. Це призводить до того, що людина періодично перестає дихати на короткий час;
  • змішане апное сну: це поєднання обструктивного і центрального апное сну. Пацієнти з цим типом можуть відчувати як блокування дихальних шляхів, і неправильні сигнали мозку.

Діагностика та лікування САС вимагають професійного втручання та медичного спостереження. Якщо у вас є підозри на синдром апное сну або його різновид, важливо звернутися до лікаря.

САС: рекомендації по лікуванню та профілактиці захворювання?

Лікування обструктивного апное сну в Києві проводиться в стаціонарних умовах. Однак, якщо ви маєте підозру на це захворювання, деякі рекомендації можуть допомогти полегшити стан:

  1. Зміна позиції тіла під час сну. Спробуйте спати на боці замість на спині. Це допоможе уникнути блокування дихальних шляхів.
  2. Зберігання здорової ваги. Ведення активного способу життя та підтримання збалансованої дієти сприяють зниженню ризику розвитку апное сну.
  3. Уникання алкоголю та снодійних засобів. Вживання алкоголю та снодійних засобів перед сном можуть поглибити синдром.
  4. Відмова від паління. Шкідливі звички, зокрема, паління можуть призвести до подразнення дихальних шляхів та загострення симптомів апное сну.
  5. Положення голови під час сну. Використовуйте додаткову подушку таким чином, щоб голова знаходилась вище тулуба. Це буде сприяти зменшенню блокування дихальних шляхів.
  6. Вологе повітря. Розгляньте можливість використання зволожуючого пристрою в спальні.

До додаткових методів лікування нічного апное відноситься застосування спеціальних приладів, наприклад підйомників м’якого піднебіння, апаратів для утримання язика та інших. Їх дія клінічно доведена, і вони досить непогано справляються з початковими з даним захворюванням, особливо на початковій стадії.

Источник: mediland.ua