Оголошення
Підписка на електронний бюлетень


Підписавшись, ви будете отримувати анонси подій, майбутніх акцій, новини

Фінансова підтримка

 Зробіть благодійне пожертвування на рахунок організації

 

ФІНАНСОВА ПІДТРИМКА ОРГАНІЗАЦІЇ

 

Ваша фінансова допомога дає нам можливість діяти !

Актуальні новини та події
Інформаційні партнери
Facebook

Рекомендуємо відео

«Вредные выбросы». Почему они вредны

 

RU  EN
Події
Навала балканської молі може знищити каштанові дерева в Дніпродзержинську

У Дніпродзержинську практично всі каштани мають уражене листя. Розглянувши уважно лист, можна побачити жовто-коричневі плями округлої форми. До середини літа "коричневими мінами" уражена практично вся крона каштанових дерев, а до кінця серпня листи можуть повністю засохнути й обпасти. У цьому випадку захворювання каштанів пов'язане не з викидами промислових підприємств, а з масовою навалою "каштанової" молі.

В 1985 році, у районі балканського озера Охрид, яке знаходиться між Македонією й Албанією, був зафіксований перший сплеск розмноження на листах каштанів охридской молі, що мінує (латинська назва - Cameraria ochridella). Протягом наступних років "каштанова" міль розповсюдилася по всій Центральній, Східній і Західній Європі. В 2002 році цей шкідник був навіть зафіксований на заході Англії й у північній частині Данії. З 2003 року каштанова міль стала розповсюджуватися по всій Україні. Передбачається, що "непрошений метелик" міг потрапити в Європу з Північної Америки, однак, на сьогоднішній день, залишаються не з'ясованими місце походження й спосіб міграції "каштанової" молі в Македонію. На думку вчених, стрімке розповсюдження молі по території Європи пов'язане зі змінами кліматичних умов і активізацією транспортних потоків. Відсутність сильних морозів дає можливість "каштановій" молі спокійно пережити холодну пору року.

Малесенька міль не здатна робити тривалих перельотів, однак будівництво сучасних автомагістралей дозволило комахам на колесах автомобілів безперешкодно розповсюдитися по всій Європі.

Моль відкладає свої яйця усередину листа. Личинки, що й з'явилися, з'їдають його зсередини. Розташування личинки усередині листа захищає її від птахів і інших комах. Фактично, "каштанова" міль не має в природі природних ворогів.

Передчасне висихання й обпадання листя приводить до того, що дерево може восени повторно зацвісти й викинути нове листя. Це явище одержало назву "осіннє цвітіння каштанів" або дефлорація, науковою мовою. Повторення таких випадків протягом кількох років ослаблює й пригнічує дерево.

На сьогоднішній день зафіксовано кілька видів молі, що мінує, які, крім каштанів, також вражають листя тополь, липи, акації. Поява "каштанової" молі стала справжнім нещастям для Європи. Так, в 2001 році, єврокомісією була прийнята спеціальна програма, згідно з якою було виділено 2 млрд. євро для боротьби із цією комахою. У деяких містах, у період масової появи молі, стовбури дерев обмотують спеціальною клейкою стрічкою для відловлювання метеликів. Гарний результат дає знищення опалого листя шляхом спалювання або компостування, тому що саме в купах опалих листів "каштанова" міль здатна пережити холодну пору року. По даним вчених, з 1 кг листів може з'явитися до 4500 екземплярів молі, з яких десь половина є самками. У середньому одна самка відкладає близько 40 яєць. Таким чином, на наступний рік буде зроблено більше 80 000 нових яєць. Боротьба з міллю шляхом спалювання листя неприйнятна для більшості міст Європи, у тому числі й України, тому що це заборонене законом. Найбільш ефективним методом боротьби з "каштановою" міллю стало застосування синтетичних статевих феромонів, які дезорієнтують моль у період розмноження. Застосування таких препаратів дає гарнийрезультат, але є дорогим і недоступним методом боротьби для більшості країн східної Європи. У той же час незалежні екологи вимагають здійснення більш ретельних досліджень для оцінки наслідків використання синтетичних препаратів в умовах населених пунктів.

Ураження каштанів міллю, що мінує частіше носить винятково естетичний характер, однак у містах, де дерева додатково піддані впливу несприятливих факторів, таких як забруднення повітря промисловими й автомобільними викидами, випадання кислотних дощів, забруднення ґрунту важкими металами, наслідки можуть бути набагато серйозніші. У цьому випадку ослаблені дерева стають уразливими до різних інфекцій, що, в остаточному підсумку, приводить до масової загибелі рослин. Така ситуація цілком реальна для Дніпродзержинська з урахуванням складної екологічної обстановки нашого міста.

Більш докладну інформацію про "каштанову" міль можна знайти в Інтернеті, - для цього достатньо набрати у пошуковій системі: "cameraria ochridella", або "мiнуюча каштанова моль".

Євгеній Колішевський, виконавчий директор громадської екологічної організації "Голос Природи" Контактний телефон: 8 05692 67439/ 8 067 6811316

Опубліковано 15.08.2008
3261 переглядів | для друку