Оголошення
Підписка на електронний бюлетень


Підписавшись, ви будете отримувати анонси подій, майбутніх акцій, новини

Фінансова підтримка

 Зробіть благодійне пожертвування через online-платіж на рахунок організації

 

 

Ваша фінансова допомога дає нам можливість діяти !

Актуальні новини та події
Інформаційні партнери
Facebook

Рекомендуємо відео

«Вредные выбросы». Почему они вредны

 

RU  EN
Події
ООН, МАГАТЕ – ганьба! Ні новим ядерним реакторам в Україні!

У Києві, 24 квітня, біля палацу Національної опери України, активісти екологічних організацій (Голос Природи, НЕЦУ, МАМА-86, Екоклуб, Бахмат) організували пікетування міжнародної конференції «Двадцять років Чорнобильській катастрофі. Погляд у майбутнє». Екологи обурені даними, що обнародували ООН і МАГАТЕ (міжнародне агентство по атомній енергетиці) щодо наслідків Чорнобильської катастрофи, а також планами українського уряду побудувати до 2030 року 22 нових ядерних реактора.

Експерти ООН і МАГАТЕ поставили під сумнів катастрофічність впливу радіації на здоров'я сьогоднішнього і майбутнього поколінь, однак, надані аргументи не збігаються з даними українських державних служб. На 1 січня 2005 року в Україні кількість потерпілих від аварії на ЧАЕС складала близько 2,646 млн. чоловік, на думку експертів ООН, таких людей не більше 600 000. У результаті аварії на ЧАЕС в Україні вже загинуло 17 448 чоловік, експерти ООН вважають, що таких людей взагалі 59.

Звіт ООН не може вважатися об'єктивним, тому що експерти практично не взяли до уваги вплив малих доз радіації на генофонд, ці наслідки виявляються тільки через тривалий час.

Від даних ООН і МАГАТЕ пахне блюзнірством. Занижуючи наслідки Чорнобильської катастрофи, ООН робить «ведмежу послугу» корпораціям, що зацікавлені в розвитку атомної енергетики і будівництві нових ядерних блоків.

Доповідь ООН викликала критику не тільки українських екологів. З 23 по 25 квітня, у Києві була організована альтернативна конференція «Чорнобиль+20: пам'ять заради майбутнього», у роботі якої взяли участь політики, вчені, експерти, лідери суспільних екологічних організацій, письменники, журналісти. На конференції, міжнародна організація Гринпис, презентувала реальні дані про кількість потерпілих унаслідок Чорнобильської аварії. Більш 60 видатних учених, надали організації Грінп свої дані про наслідки катастрофи, що разюче відрізняються від доповіді ООН і МАГАТЕ. Тільки аналіз онкологічних захворювань показав, що більш ніж 100 000 смертельних випадків від раку найближчим часом пов'язані з Чорнобильською катастрофою. За останні 15 років Чорнобильська катастрофа стала причиною смертельних випадків у Россі – 60 000, в Україні і Білорусії – 140 000.

Оцінити точно всі наслідки Чорнобильської аварії практично неможливо, тому що реальні масштаби нанесеного збитку складно прорахувати звичайним, математичним способом. Подумайте самі, у скільки можна оцінити нанесений моральний збиток тим, хто утратив своїх рідних і близьких, хто був змушений назавжди залишити рідні місця. Скільки коштує втрата земель, що стали назавжди непридатними для сільського господарства? Щороку держава витрачає бюджетні кошти для виплат соціальних посібників, медичне обслуговування потерпілих, забезпечення діяльності реабілітаційних центрів, ведення моніторингу рівня радіації на заражених землях, виконання відбудовних робіт. Економічний збиток до 2015 року тільки для України складе близько 200 млрд. доларів США. Щоб краще освідомити величину цієї суми, порівняйте її з розміром ВНП (валовий національний продукт) нашої держави, що складав у 2001 році – 37 млрд. доларів. У 1992 році Україна витратила 15% бюджету країни на ліквідацію наслідків аварії, у наступні роки ця цифра складає 5-6%, цікаво, скільки буде коштувати електроенергія АЕС, якщо ці витрати включити в тариф за електрику?

Чорнобильська катастрофа – це не випадковість. Сьогодні у календарі практично немає днів, що не були б відзначені ядерним інцидентом: аварії на атомних станціях і підводних човнах, витоки радіоактивних речовин з переробних підприємств і сховищ, катастрофи під час транспортування відпрацьованого ядерного палива. Ці випадки відбувалися і відбуваються, як у країнах, що розвиваються, так і цивілізованих, там, де високий рівень культури виробництва і надійних систем безпеки. Неможливо цілком виключити «людський фактор», тому ніхто не може заявляти про повну безпеку атомних станцій і сховищ, катастрофа може трапитися в будь-якій країні і будь-який момент.

Україна не може самостійно ліквідувати наслідки Чорнобильської катастрофи і вирішити проблему безпечного збереження радіоактивних відходів, однак, уряд має намір до 2030 року побудувати 22 нових реактора.

Україна має величезний потенціал в області енергозбереження і поновлюваній енергетиці. Середні втрати енергії в комунальному секторі складають від 40 до 60%. Енергоємність національного виробництва в 5-7 разів вище, ніж у Європі.

В Україні виробляються сонячні колектори і вітряки, але сонячна і вітрова енергетика не має реальної підтримки держави. Аналіз потенціалу поновлюваних джерел енергії дає підставу заявляти, що кризу в енергетичному секторі можна цілком перебороти за рахунок впровадження енергозберігаючих технологій і розвиток поновлюваної енергетики.

Плани будувати нові ядерні реактори не відповідають інтересам українського суспільства. Як жителів Дніпродзержинська нас турбує бажання уряду відновити уранове виробництво в нашому місті і розробляти нові родовища уранової руди в Дніпропетровській області. Сьогодні активісти «Голос Природи» збирають звернення громадян до уряду з вимогою відмовитися від божевільних планів нарощування ядерного потенціалу. Спираючись на думку громадян, «Голос Природи» разом з іншими екологічними організаціями буде домагатися, щоб Кабінет Міністрів розробив нову стратегію, у якій перевага буде віддана енергозбереженню і поновлюваній енергетиці, а не будівництву нових ядерних реакторів.

Євген Колішевський,
виконавчий директор ДГЕО «Голос Природи»


Опубліковано 29.04.2006
2597 переглядів | для друку